Energetika

Výroba elektřiny a tepla v současnosti produkuje necelých třicet procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Globální spotřeba elektřiny trvale roste kvůli průmyslu, datacentrům i dopravě. Aby nerostly také emise, poptávku mají pokrýt obnovitelné a jaderné zdroje.

Po boomu slunečních elektráren začínají i ty větrné. Vláda počítá s 220 větrníky do sedmi let

Zatímco žádosti o připojení fotovoltaických elektráren počítají distribuční společnosti na tisíce měsíčně, větrníků donedávna spíše na prstech jedné ruky. V posledních měsících ale zájem i o ně stoupá. Podle vládního plánu se jich má do roku 2030 postavit zhruba dvě stě. 

ČEZ a Komerční banka budou vysvětlovat občanům, samosprávám i byznysu, co je zelená transformace

Dvacítka firem a institucí se spojila v Alianci pro bezemisní budoucnost (ApBB). Společnosti, mezi kterými jsou třeba ČEZ, Škoda Auto, Komerční banka či stavební firma Wienerberger, chtějí českému průmyslu usnadnit přechod na nízkoemisní modely a technologie.

|2023-11-10T08:22:36+01:0010. listopadu 2023| Byznys, Energetika| , , |

Nejlepší by bylo, aby každý člověk měl nějaký záložní zdroj energie, říká šéfka Zelených

Magdalena Davis spoluřídí Stranu zelených s Michalem Bergem necelé čtyři roky. A není to příliš radostný úkol. Strana se v aktuálních průzkumech pohybuje jednoznačně pod třemi procenty, v posledních volbách do Poslanecké sněmovny získala méně než procento hlasů.

|2023-11-08T20:29:52+01:0009. listopadu 2023| Energetika, Rozhovory| , , , |

Chvaletice chrlí rtuť a arsen. Emise nebezpečných látek jsou vyšší než před dvěma lety.

Největšími znečišťovateli loňského roku jsou v Česku uhelné elektrárny. Vedle emisí oxidu uhličitého a jiných skleníkových plynů jsou zodpovědné za největší množství toxických těžkých kovů vypouštěných do ovzduší, a to včetně rtuti.

Češi dýchají špatný vzduch stejně jako skoro celá Evropa. Limity EU jsou měkké

Téměř všichni obyvatelé Evropy žijí v oblastech, kde je vysoké znečištění vzduchu velmi jemnými prachovými částicemi označovanými jako PM 2,5. Česko limity EU plní, ale doporučení Světové zdravotnické organizace překračuje.

Praha–Olomouc elektromobilem za šest hodin. To už dávno neplatí, říká manažer Pražské energetiky

Elektromobilita proniká do firem. Pražská energetika coby obchodník s elektřinou patří k těm, které přirozeně na tento pohon přecházejí jako první. Manažer Vojtěch Fried jezdí čistě na elektřinu už tři roky. Nabíjí hlavně v práci a pochvaluje si nízké náklady na provoz a servis.

|2023-09-26T08:17:07+02:0026. září 2023| Doprava, Energetika| , , |
Přejít nahoru