Zájem o zdravější potraviny v Česku stagnuje. Na vině jsou i vyšší ceny

Ačkoli v Česku firmy nabízející biopotraviny mají své věrné zákazníky, zájem o „zdravější“ jídlo celkově spíše stagnuje. Prodeje biopotravin poškodilo mimo jiné všeobecné zdražování a s tím související pokles reálných příjmů v posledních letech, i když Češi a Češky zdravě jíst chtějí.

Veronika Němcová|2025-07-03T00:25:20+02:0004. července 2025| Životní styl| |

Jak zvládnout úmorná horka ve městě. Deset tipů, které doporučují lékaři

Dlouhé vlny veder mohou být nebezpečné hlavně pro starší osoby, malé děti, lidi pracující venku nebo osoby s dalšími zdravotními problémy. Jak se během horkých dní chránit tak, abychom zatížili organismus co nejméně, radí lékařka Marie Bourne.

Bistro, kde se miska ze zbytků stala bestsellerem, aneb Jak v restauraci dosáhnout zero waste

Bistro Etapa v pražském Karlíně se snaží o co nejmenší produkci biologického odpadu. S respektem k surovinám se z nich jeho kuchaři snaží dostat co nejvíce. Ze zeleninových slupek připravují chipsy, další zbylé suroviny fermentují nebo konzervují.

Praha plánuje mapu „cool zón“, kde se lidé mohou ochladit. V Brně vedro zahání lidi do kostelů

Vlny veder trápí v létě obyvatele měst, kteří jsou ohroženější i kvůli častějším tropickým nocím. V Praze má proto vzniknout mapa „oáz“, kam by bylo možné se přes den přijít ochladit. Po celé republice se také hodně sází na pítka a mlžítka.

Hmyzí pítka i hotely, rozdělené trávníky. Jak můžeme podporovat hmyz, aby se vracel do naší krajiny

Jako lidé jsme nadáni rozumem a vědomím sebe sama, což nám dává příležitost podporovat životní prostředí, a tím posilovat náš vlastní ekosystém. Co konkrétně tedy můžeme pro hmyz dělat na našich zahradách, balkonech, v obcích a regionech?

Václav Kovář|2025-06-16T21:37:31+02:0021. června 2025| Komentáře, Životní styl| , , |

Sezení ze starých tenisáků, sáňky z omlácených hokejek. Studentští designéři dali druhý život odpadu

Když se ohraný tenisový míček dostane na skládku, rozkládá se tam zhruba čtyři sta let. Jenže proč jej hned likvidovat, řekla si Veronika Fejtová a vytvořila sedací vak Acebag. Díky němu zvítězila ve čtvrtém ročníku eko-designérské soutěže Reborn Design 2025, která se zaměřuje na využití odpadu.

Češi mají o třídění nábytku zájem, ukázal pilotní projekt. Co s ním dál, je ale problém

Během tří měsíců lidé po celém Česku odevzdali přes pět tisíc kusů starého nábytku. Recyklovat se ho podařilo více než třetinu. Opětovného využití se však nedočkala ani desetina starých koberců, matrací nebo židlí, ukázal projekt Nábytek v oběhu.

Valentina Podlesná|2025-06-19T01:41:15+02:0019. června 2025| Odpady, Životní styl| , |

Zdravotnictví se učí, jak reagovat na klimatickou změnu. Nový kurz pro lékaře i veřejnost má pomoci

Na zdravotní systém dopadají čím dál tím častěji důsledky klimatické změny a znečištění životního prostředí. Lékařům má pomocí nový internetový kurz, který propojuje téma lidského zdraví a životního prostředí.

Přejít nahoru