Práci nám komplikují debilní příběhy na sociálních sítích. Neberte zvířata z přírody, říká zvířecí záchranář
Karel Makoň jezdí za labutěmi, které spolkly rybářský vlasec, za čapími mláďaty zamotanými v igelitu, za dravci a vysokou zvěří sraženými na silnicích. V sezóně mu telefon zvoní po třech minutách. Už 33 let totiž vede Záchrannou stanici živočichů Plzeň.
Patnáct tuzemských prodejen Tesco už vytápějí tepelná čerpadla. Teď řetězec řeší ekologičtější chlazení
Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za obchodní řetězec Tesco Česká republika odpovídal šéf komunikace a kampaní Michal Vaňáček, který má také na starosti udržitelnost a strategii Tesco pro planetu.
Peníze jako motivace k obnově přírody. Přírodní kredity přinesou nové možnosti, ale dají se také zneužít
Na obnovu přírody je každoročně potřeba zhruba 65 miliard eur. Jedním ze způsobů, jak je zajistit, se mohou stát přírodní kredity připravované v Evropské unii. Jak ale ocenit přírodu?
Zelené investice od první analýzy k razítku Light Green. Příběh jednoho retailového fondu
Proč číst dál? Tato krátká exkurze ukazuje, že získat pro retailový fond evropskou klasifikaci Light Green není jen o vyplnění formulářů. Klíčem je promyšlená práce s daty, lidmi a jasnou vizí.
Smažíte na teflonové pánvi? Možná je čas na její výměnu, radí podcast Domácnost bez jedů
Nejen to, co jíme, ale i nádobí, na kterém jídlo připravujeme, by nás mělo zajímat. Chemické látky, které kuchyňské náčiní a obaly obsahují, totiž do potravin mohou přecházet. Jak se chovat v kuchyni, abychom snížili dopady na zdraví, se dozvíte ve druhém díle podcastu Domácnost bez jedů.
Nástup elektromobility a čistý vzduch? Ne tak úplně – musíme řešit i oděry pneumatik, brzd a vozovky
Boj za lepší ovzduší ve městech se dosud zaměřoval hlavně na výfukové plyny. Moderní auta, a zvláště ta elektrická, už znečišťují ovzduší výfukem méně, ale ...
Voda, která se vyleje nad městem, do něj nepřijde, říká odbornice z České zemědělské univerzity
„Když teď řešíme protipovodňovou ochranu ve městech, tak víme, že není ideální nechat vodu co nejrychleji odtéct. Musíme ji zadržet už někde nad městem,“ říká Jana Kalibová z České zemědělské univerzity.
PVC podlahu nedoporučuji, může škodit zdraví, říká expertka na toxické látky
Každý chce svým potomkům vybavit pokoj tak, aby byl co nejbezpečnější. Na okna či zásuvky dáváme dětské pojistky. Myslíme ale dostatečně i na další rizika, která se s interiérem pojí? Patří mezi ně například toxické látky, upozorňuje odbornice spolku Arnika Karolína Brabcová.
„Městská těžba“ jako řešení nedostatku lithia či kobaltu. Evropa ale i v recyklaci kulhá za Čínou
Základem přechodu na nízkoemisní ekonomiku jsou kritické suroviny. Evropská unie je však závislá na jejich dovozu. Zlepšit situaci by mohla recyklace, nicméně kapacity ve státech sedmadvacítky zatím nestačí. Česko není výjimkou.
Niedermayer: Nesmyslná panika kolem emisních povolenek pro domácnosti a dopravu
Veřejná debata o rozšíření systému emisních povolenek na domácnosti a dopravu v posledních týdnech nabrala na intenzitě. Titulky varující před katastrofickými dopady na běžné občany plní média, zatímco rozum zůstává stát.
V Praze proběhne v září osmý ročník konference Business Leaders Forum zaměřený na udržitelnost a odolnost firem
Business Leaders Forum, nejstarší národní platforma pro odpovědné a udržitelné firemní lídry, pořádá 17. září 2025 v Kongresovém centru Praha konferenci Future-Proof Leadership. Celým dnem bude prostupovat letošní téma “Building Resilience Today”.
Nejvíce energie v Saint-Gobain spotřebuje výroba minerální vaty, ale na úsporách to vrátí více než 20násobně
Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za stavební společnost Saint-Gobain Česká republika odpovídal manažer pro udržitelnost Michal Široký.
Klimatické cíle máme držet, ale měli bychom se bavit o tom, jak jich dosáhneme, říká europoslanec
Evropská unie reviduje legislativu týkající se zelené politiky. Europoslanec Jan Farský ale upozorňuje, že závazek být do roku 2050 klimaticky neutrální pro Unii stále platí. „Tento cíl nikdo nezpochybňuje, řada revizí byla navíc plánovaná,“ říká v rozhovoru pro Ekonews.
Rostlinný párek jako hrozba národa. Absurdní priorita ministerstva zemědělství aneb kdo resort řídí?
Zatímco Evropa čelí bezprecedentním výzvám od klimatické krize přes zdravotní prevenci až po potravinovou bezpečnost, ministerstvo zemědělství a zástupci živočišného průmyslu soustředí svou energii na to, jak zakázat názvy jako „sójový párek“. Je opravdu tohle priorita doby?
Máme rádi zvířata a udržitelnost je pro nás přirozená, ne ošklivé slovíčko z Bruselu, říká jednatel Super zoo
V českém řetězci s chovatelskými potřebami Super zoo se povinný reporting odsunul. ESG nicméně firmě pomohlo věci lépe pojmenovat, popisují v rozhovoru jednatel firmy Luboš Rejchrt a Hubert Topinka, který je manažerem pro ESG a udržitelnost.