Odkud vezmeme vodu a kde budou bydlet ti lidé? Obec žádá odpovědi k jadernému úložišti

Dolní Cerekev na Vysočině patří mezi jedno ze čtyř míst, kde by v budoucnu mohlo vzniknout hlubinné úložiště jaderného odpadu. Stejně jako ve zbývajících třech se i zde místní stavějí proti. Trvají na tom, že stát nekomunikuje transparentně a neusiluje o souhlas obyvatel.

|2026-06-24T10:21:22+02:0024. června 2026| Energetika, Odpady| |

Úložiště na sto tisíc let. Finsko má způsob, jak skladovat vyhořelé jaderné palivo, a učí to i Čechy

Finové jako první na světě letos hodlají spustit provoz hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. V Onkalu se inspiruje i Správa úložišť radioaktivních odpadů, která v tuzemsku hledá vhodnou lokalitu, kam s vyhořelým jaderným palivem.

Opětovné využívání jaderného paliva zatím ekonomicky nedává smysl, říká odborník na radioaktivní odpad

Zásoby uranu pro energetiku by lidstvu měly vystačit přinejmenším na sto let. Vyhořelé jaderné palivo se nicméně dá ještě zčásti využít. Jenom bychom kvůli tomu museli předělat současné reaktory tak, aby byly schopné fungovat na mixu uranu a plutonia, uvádí Radek Trtílek z Ústavu jaderného výzkumu Řež, ředitel divize Radioaktivní odpady a vyřazování.

|2025-04-28T17:46:40+02:0021. listopadu 2022| Energetika, Odpady, Rozhovory| , |

Použité jaderné palivo, které není odpad. Stovky tun čekají ve skladech elektráren

Téměř 3,5 tisíce tun vysoce radioaktivního paliva z jaderných reaktorů „odpočívá“ ve speciálních kontejnerech skladů v areálech dvou jaderných elektráren v Česku. A zůstanou tak ještě asi tři desetiletí, než bude vybudováno hlubinné úložiště. Anebo stát a ČEZ najdou jiné řešení.

Přejít nahoru