Bez supů zemřelo o sto tisíc lidí víc. Méně mrchožroutů znamená více nemocí mezi lidmi, zjistili vědci
Celosvětový úbytek mrchožroutů, jako jsou hyeny a supi, ohrožuje nejen ekosystémy, ale také lidské zdraví. Aktuální studie vědců ze Stanfordovy univerzity odhalila nové souvislosti.
Asi třetina dětí prožívá změnu klimatu silně negativně. Mluvte s nimi o tom, doporučuje odborník
„Učitelé se tématu klimatické změny bojí, protože je to něco nového, možná těžkého, možná z něčího pohledu i kontroverzního. Doporučuji ale všem: Nebojte se toho. Děti potřebují pochopit, k čemu dochází a co s tím můžeme společně udělat,“ říká ředitel vzdělávacího centra Tereza Petr Daniš.
Větrné energie máme nadbytek. Chceme z ní vyrábět vodík a prodávat ho ocelárně, říká starosta Kalletalu
Třináctitisícové městečko Kalletal patří k těm nejudržitelnějším v Německu. Starosta Mario Hecker si na červnové konferenci Udržitelná budoucnost obcí s Ekonews povídal o jeho strategii udržitelnosti. Aktuálně město vyjednává s investory o projektu elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku.
Červnová vlna veder v Evropě přinesla přes dva tisíce úmrtí. Dvě třetiny z nich kvůli klimatické změně
Klimatická změna ztrojnásobila počet obětí vlny veder, která Evropu postihla koncem června. Aktuální studie uvádí, že horko způsobilo ve dvanácti velkoměstech 2300 úmrtí, z nichž 1500 přisuzuje přímo klimatické krizi.
Sýromaty, bramboromaty i masomaty. Farmáři objevují, jak dostat zboží přímo k zákazníkům
Poptávka pro prodejních automatech na různé farmářské produkty stoupla za poslední roky o stovky procent. Prodává se přes ně všechno od mléka po brambory. Farmáři některé automaty doplňují i čtyřikrát denně. Postavit byznys jen na nich se ale nedá.
Jak se firmy mohou bránit podvodům? Inspiraci naleznou v nové normě ISO 37003
Součástí třetího pilíře ESG by měly být v každé firmě standardy, jak předcházet podvodům a chránit se před nimi. Nová norma ISO 37003 s jejich nastavením může pomoci.
Tlumí povodně a zmírňují sucho. Reportáž z rumunských mokřadů, které oživují Dunaj
Čtyři pětiny niv z oblasti nejdelší řeky Evropské unie a jejích přítoků se za poslední století ztratily. Na pitné vodě z Dunaje je přitom v Evropě závislých asi dvacet milionů lidí. Jak tento trend zvrátit?
Koridory pro motýly, květnaté louky pod fotovoltaikou a odchov ohrožených sokolů. Aneb jak se ČEZ snaží zvýšit biodiverzitu
Více než půlka světového HDP je závislá na přírodě a fungujících ekosystémech. Dopady jejich degradace začínají pociťovat i firmy, a proto začínají pečovat o biodiverzitu. ČEZ se se zavázal k dosažení pozitivního dopadu na biodiverzitu do roku 2030.
Emise společnosti E.ON tvoří hlavně spotřeba energií odebíraných zákazníky. Pro sebe nakupuje zelenou elektřinu
Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za společnost E.ON odpovídala Ivana Kostelanská z ESG oddělení společnosti.
Evropská komise přijala návrh na zjednodušení taxonomie
Soubor opatření ke zjednodušení taxonomie přijala formou delegovaného aktu minulý týden v pátek Evropská komise. Jde o součást balíčku omnibus navrženého letos v únoru, který má podle Komise snížit administrativní zátěž pro podniky.
Každý Nizozemec má v krvi věčné chemikálie, zjistil tamní celonárodní průzkum
Tak zvané věčné chemikálie se nachází v různém množství v krvi všech Nizozemců, zjistil první celonárodní průzkum provedený v této zemi. Průzkum je součástí tažení Nizozemí proti těmto látkám a snahy je zakázat v celé Evropě.
Peruánský farmář ve sporu s RWE neuspěl, ale soud uznal odpovědnost korporací za klimatické škody
Vrchní soud v německém Hammu vynesl 28. května konečný rozsudek v klimatickém případu peruánského farmáře a energetické firmy RWE. Farmář neuspěl, ale soud naznal, že velcí emitenti skleníkových plynů mohou být pohnáni k soukromoprávní odpovědnosti za klimatické škody.
Zájem o zdravější potraviny v Česku stagnuje. Na vině jsou i vyšší ceny
Ačkoli v Česku firmy nabízející biopotraviny mají své věrné zákazníky, zájem o „zdravější“ jídlo celkově spíše stagnuje. Prodeje biopotravin poškodilo mimo jiné všeobecné zdražování a s tím související pokles reálných příjmů v posledních letech, i když Češi a Češky zdravě jíst chtějí.
Dekarbonizujeme lépe, než si většina lidí myslí. Ale neumíme to prodat, říká europoslanec Luděk Niedermayer
Evropská komise selhává v tom, jak málo komunikuje úspěchy při snižování emisí oxidu uhličitého a dekarbonizaci, uvádí Luděk Niedermayer. „Doteď to šlo dobře,“ dodává poslanec Evropského parlamentu za TOP 09.
Proč firmám taxonomie EU dělá starosti? Kvůli složitosti a nedostatečné podpoře
Firmy bojují s nedostatečnou infrastrukturou. Ačkoli zveřejňují požadované výkonnostní ukazatele, chybějí jim kapacity pro kvalitativní nefinanční reporting.