Klimatická změna a vypořádávání se s jejími dopady jsou jedním z témat, o která by se měla budoucí hlava státu zajímat. Zeptali jsme se proto všech kandidátů, nakolik důležitá je pro ně zelená transformace. V anketě Ekonews pak dostali šanci podělit se o vlastní přístup k „udržitelnějšímu“ životu. Dnes odpovídá Tomáš Zima.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima představuje spíše opatrnějšího kandidáta. Problematice se chce věnovat „v širším kontextu“ a v souvislosti se zelenou transformací radí: „Nesmíme udělat chybu, že bychom šli u nás tak oblíbeným nešvarem ‚od zdi ke zdi‘. Je třeba mít shodu ve společnosti na strategii a tu prosazovat. Především, pokud nebudou tyto změny podporovat občané, nikdy nezískají skutečnou dynamiku,“ myslí si Zima.

O udržitelném životním prostředí na svých webových stránkách píše: „Většina z nás chápe potřebu udržitelného životního prostředí a nutnost chovat se nesobecky a solidárně s příštími generacemi. Je však třeba řešit věci tak, abychom kvůli radikální ekologické politice nepřišli o část občanských svobod a důstojnou životní úroveň.“

A v obecné rovině i pokračuje: „Svět je propojen, takže řešení musí být globální. V otázkách ochrany planety a udržitelnosti naší civilizace musí hrát výraznou roli věda a vědeckotechnický pokrok, například motory na vodík. Pokud chceme, aby se lidé chovali ekologičtěji, je třeba, aby k tomu stát vytvořil podmínky a občany pozitivně motivoval. Sankce či strašení k cíli nevedou,“ dočtou se návštěvníci jeho webu.

Co Tomáš Zima odpověděl na otázky Ekonews?

  1. Snažíte se ze svého jídelníčku vynechat maso, hlavně hovězí, případně ho vůbec nejíte? Ano, ale jím ho.
  1. Nakupujete oblečení i v kamenném či online secondhandu? Ano.
  1. Kupujete udržitelnou módu „slow fashion“? Ne.
  1. Uvažujete v blízké době o nákupu elektroauta, případně tento vůz již máte? Ne, je to velmi drahé.
  1. Využíváte doma zelenou elektřinu (tj. nabídku od poskytovatele, který elektřinu nakupuje z obnovitelných zdrojů)? Ano.
  1. Snažíte se nakupovat některé potraviny a zboží bez obalu (např. luštěniny, ořechy, ovoce, tekutou drogerii)? Ano.
  1. Když si kupujete kávu/čaj s sebou, používáte vlastní kelímek/hrnek? Ne, nenosím s sebou kelímky, ale v práci mám hrnek už několik let.
  1. Třídíte bioodpad? Ne.
  1. Nakupujete, pokud si můžete vybrat, raději biopotraviny, nebo běžné potraviny? Ne.
  1. Když létáte, snažíte se svoje lety „offsetovat“ a jak? Ne.
Prezidentští kandidáti: Jaroslav Bašta tvrdí, že je dobře, že si Česko v zelené transformaci nevede dobře
Prezidentští kandidáti: Pavel Fischer hodlá zvát na Hrad všechny, kdo k udržitelnosti mají co říci
Prezidentští kandidáti: Marek Hilšer říká, že naše budoucí prosperita závisí na udržitelnosti
Prezidentští kandidáti: Danuše Nerudová chce být mluvčí klimatické změny
Irena Buřívalová
Irena Buřívalová

Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.