Dokud Česko netransponuje systém emisních povolenek ETS 2 na budovy a fosilní paliva, bude přicházet o peníze ze Sociálního klimatického fondu určené na kompenzaci dopadů. Ty je možné čerpat i před plánovaným spuštěním ETS 2 v roce 2028.
„Dokud netransponujeme, tak prostředky pro nás nejsou nachystány a je to škoda. Mají sloužit tomu, aby se sektor dekarbonizoval dřív, než naběhne ETS 2,“ uvádí Petr Holub, expert na dekarbonizaci a bývalý vrchní ředitel zrušené sekce na ochranu klimatu na ministerstvu životního prostředí v dalším díle speciální série podcastu Ekonews.
Petr Holub připomíná, že tomu, kdo má úsporný dům nebo využívá obnovitelné zdroje, bude z hlediska dopadů skoro jedno, jestli se ETS 2 zavede, nebo nezavede. „Ale je potřeba domácnostem nabídnout Novou zelenou úsporám, aby mohly dekarbonizovat a ETS 2 na ně tolik nedopadlo,“ dodává.
ETS 2 je systém emisních povolenek na dopravu a vytápění budov, který česká vláda odmítá zavést. Politici mluví hlavně o tom, jaké zdražení způsobí.
V debatě zaznívá jen náklad, ale chybí v ní to, že peníze přijdou zpátky a lze je využít. A ani dopad není v řadě případů určen správně. ETS 2 je srovnání podmínek na trhu, kdy někteří dnes platí ETS 1 a někteří by měli platit ETS 2. Druhá věc je, že za minulé vlády jsme se podíleli s iniciativou 19 zemí na efektivním zastropování ceny povolenky kolem 45 eur, aby dopady pro ty, co nedokážou dekarbonizovat svoje dodávky, nebyly tak zásadní. Při 45 eurech je dopad v cenách benzinu zhruba tři koruny. Hormuzská krize udělala 10 až 12 korun a není to kvůli Evropské unii ani kvůli dekarbonizaci, ale z důvodu malé dekarbonizace. Jsme totiž závislí na dovozu fosilních paliv.
Když Rusko napadlo Ukrajinu, tak šly ceny ještě výš…
Daleko výš. Za posledních třicet let tady byl jeden cenový šok na trhu s energiemi, a to bylo v době, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a bylo to z důvodu závislosti na fosilních palivech. Máme tu navíc výnosy z emisních povolenek, které když protočím zpátky do investic, tak dělají v ekonomice daleko větší práci, než pokud je odešlu za fosilní paliva.
Když to vezmeme z hlediska domácností, jaké jsou dopady?
Máme studii PwC, Institutu pro veřejné finance a PAQ Research a dopady jsou lehce progresivní, protože bohatší skupiny lidé více jezdí a topí. Kromě posledního příjmového decilu, který už má třeba elektromobily a kvalitní zateplený dům. Ale jde o dopady v řádu stokorun měsíčně a to je zvládnutelné třeba přímými kompenzacemi.
Příjmy z povolenek ETS 2 měly jít do takzvaného Sociálního klimatického fondu, z něhož můžeme čerpat, pokud by Česko ETS 2 zavedlo?
Tam jsou dva toky peněz. Stejně jako v případě ETS 1 je to Modernizační fond a národní výnosy, tak v případě ETS 2 by to byl Sociální klimatický fond a národní výnosy. Národní výnosy by byly dokonce vyšší než Sociální klimatický fond, jsou to peníze ve výši 150 až 200 miliard korun do roku 2032. Teď se zavedení ETS 2 o rok posunulo v celé EU, takže by to bylo asi méně.
Ministerstvo životního prostředí pod vedením Motoristů sobě se stejně jako současná vláda snaží o další odklad ETS 2 v rámci Evropy. Mají šanci najít v EU podporu?
Nemyslím. Předně jsem rád, že současná vláda už nemluví o unilaterální aktivitě, že by netransponovala, pokud celoevropský systém bude zaveden. To by byla podle mě úplně nejhorší varianta. Největším přínosem členství v Unii malé otevřené ekonomiky, jako je Česko, je přístup na vnitřní trh. Nebudeme si nalhávat, že je bezbariérový, ale zvyšovat si bariéry, pokud by okolní státy měly zavedenou ETS 2 a my ne, tak co nastane? Třeba čeští dopravci nebudou přizváni, nebo budou rovnou vyloučeni z tendrů na dopravu, pokud ho bude zadávat německá spediční firma nebo německá pošta. Dále bychom dostali pokuty z infringementu, a hlavně bychom neměli nárok na výnosy.
Řada zemí má transponován systém ETS 2 do svých zákonů a řada zemí má národní daň, která předcházela ETS 2, třeba Německo či severské státy. Myslím si, že nebude celoevropská vůle systém zrušit.
Státy, které už ETS 2 transponovaly, mohou začít čerpat ze Sociálního klimatického fondu, protože mají přístup k předfinancování od Evropské investiční banky. O tohle Česko přijde, nebo na peníze budeme mít nárok později?
O část přijdeme. Dokud netransponujeme, tak prostředky pro nás nejsou nachystány a je to škoda. Mají sloužit tomu, aby se sektor dekarbonizoval dřív, než naběhne ETS 2. Prostřednictvím ETS 2 budou zpoplatněna pouze fosilní paliva, přičemž zpoplatnění je součinem spotřeby a jednotkové ceny. Kdo bude mít úsporný dům, tomu je skoro jedno, jestli se ETS 2 zavede, nebo nezavede. Kdo bude využívat obnovitelné zdroje, tomu to taky bude jedno. Ale je potřeba domácnostem nabídnout Novou zelenou úsporám, aby mohly dekarbonizovat a ETS 2 na ně tolik nedopadlo.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
