Jak zní les v Norsku, Indii nebo v Kanadě? To si můžete poslechnout na speciální zvukové mapě Sound of the forest. Najdete na ní uklidňující zvuky přírody z různých částí světa.

Zpěv ptáků, šumění lesa nebo zurčení vody. Zvuková mapa obsahuje nahrávky z více než třiceti zemí. Přehrát si je můžete zdarma a taky je můžete sami pořídit a na mapu umístit.

Mapu na svých stránkách zveřejnili organizátoři třídenního hudebního festivalu Timber, který se každoročně koná v anglickém národním parku Midlands uprostřed Anglie. Festival je oslavou spojení s přírodou prostřednictvím hudby a umění. Letos se však kvůli pandemii koronaviru nekonal.

Organizátoři proto přišli s nápadem, jak se se svými příznivci spojit na dálku, a to prostřednictvím zvukové mapy. Minutový zvukový záznam lesa ve svém okolí může nahrát každý a na mapu přidat. Nejvíc nahrávek je na mapě zatím z Anglie a zbytku Evropy. Z Česka je na mapě zatím jedna, a to ze Zlínska.

Nahrávky zvuků jsou určené k poslechu a také k tvorbě. Vybraní umělci budou ze zvuků vytvářet například hudbu nebo jiná umělecká díla, která se budou prezentovat na festivalu, který se má konat příští rok.