Tlumí povodně a zmírňují sucho. Reportáž z rumunských mokřadů, které oživují Dunaj
Čtyři pětiny niv z oblasti nejdelší řeky Evropské unie a jejích přítoků se za poslední století ztratily. Na pitné vodě z Dunaje je přitom v Evropě závislých asi dvacet milionů lidí. Jak tento trend zvrátit?
Koridory pro motýly, květnaté louky pod fotovoltaikou a odchov ohrožených sokolů. Aneb jak se ČEZ snaží zvýšit biodiverzitu
Více než půlka světového HDP je závislá na přírodě a fungujících ekosystémech. Dopady jejich degradace začínají pociťovat i firmy, a proto začínají pečovat o biodiverzitu. ČEZ se se zavázal k dosažení pozitivního dopadu na biodiverzitu do roku 2030.
Emise společnosti E.ON tvoří hlavně spotřeba energií odebíraných zákazníky. Pro sebe nakupuje zelenou elektřinu
Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za společnost E.ON odpovídala Ivana Kostelanská z ESG oddělení společnosti.
Evropská komise přijala návrh na zjednodušení taxonomie
Soubor opatření ke zjednodušení taxonomie přijala formou delegovaného aktu minulý týden v pátek Evropská komise. Jde o součást balíčku omnibus navrženého letos v únoru, který má podle Komise snížit administrativní zátěž pro podniky.
Každý Nizozemec má v krvi věčné chemikálie, zjistil tamní celonárodní průzkum
Tak zvané věčné chemikálie se nachází v různém množství v krvi všech Nizozemců, zjistil první celonárodní průzkum provedený v této zemi. Průzkum je součástí tažení Nizozemí proti těmto látkám a snahy je zakázat v celé Evropě.
Peruánský farmář ve sporu s RWE neuspěl, ale soud uznal odpovědnost korporací za klimatické škody
Vrchní soud v německém Hammu vynesl 28. května konečný rozsudek v klimatickém případu peruánského farmáře a energetické firmy RWE. Farmář neuspěl, ale soud naznal, že velcí emitenti skleníkových plynů mohou být pohnáni k soukromoprávní odpovědnosti za klimatické škody.
Zájem o zdravější potraviny v Česku stagnuje. Na vině jsou i vyšší ceny
Ačkoli v Česku firmy nabízející biopotraviny mají své věrné zákazníky, zájem o „zdravější“ jídlo celkově spíše stagnuje. Prodeje biopotravin poškodilo mimo jiné všeobecné zdražování a s tím související pokles reálných příjmů v posledních letech, i když Češi a Češky zdravě jíst chtějí.
Dekarbonizujeme lépe, než si většina lidí myslí. Ale neumíme to prodat, říká europoslanec Luděk Niedermayer
Evropská komise selhává v tom, jak málo komunikuje úspěchy při snižování emisí oxidu uhličitého a dekarbonizaci, uvádí Luděk Niedermayer. „Doteď to šlo dobře,“ dodává poslanec Evropského parlamentu za TOP 09.
Proč firmám taxonomie EU dělá starosti? Kvůli složitosti a nedostatečné podpoře
Firmy bojují s nedostatečnou infrastrukturou. Ačkoli zveřejňují požadované výkonnostní ukazatele, chybějí jim kapacity pro kvalitativní nefinanční reporting.
V noci přes 20 a ve dne přes 30 stupňů Celsia. Dříve výjimka, dnes jsou v Česku horkých dní desítky ročně
Dnešní a čtvrteční noc bude na řadě míst v Česku tropická, předpovídal Český hydrometeorologický ústav. V Praze už to byla i ta pondělní, čímž hlavní město stvrdilo svůj statut nejteplejšího místa v Česku, které má největší problém s tepelnými ostrovy.
Philip Morris snížil nejvíce emise ve svém závodě v Kutné hoře přechodem ze zemního plynu na tepelná čerpadla
Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za společnost Philip Morris ČR odpovídal manažer pro udržitelnost Roman Grametbauer.
Čím méně vody, tím udržitelnější pivo. Pivovary vymýšlejí cesty, jak jí ve výrobě použít minimum
Než se vyrobí jedno velké pivo, padne na něj několik litrů vody. Obvykle se uvádí pět litrů, i když čísla se liší pivovar od pivovaru. Jisté nicméně je, že pivovarníci se dnes snaží s touto základní surovinou šetřit.
Jak zvládnout úmorná horka ve městě. Deset tipů, které doporučují lékaři
Dlouhé vlny veder mohou být nebezpečné hlavně pro starší osoby, malé děti, lidi pracující venku nebo osoby s dalšími zdravotními problémy. Jak se během horkých dní chránit tak, abychom zatížili organismus co nejméně, radí lékařka Marie Bourne.
EU ještě omnibus neschválila, ale čeští poslanci už jej včlenili do zákona o účetnictví
Se začleněním směrnice o nefinančním reportingu do českého práva otálela Česko tak dlouho, až si vysloužilo od EU vytýkací dopis. Teď poslanci s podporou ministra financí mění zákon o účetnictví podle omnibusu. Na kterém se ale zatím ještě EU definitivně nedohodla.
Evropské sopky v Itálii a na Islandu jsou stále aktivnější. Jak jejich erupce ovlivňují klimatickou změnu?
Erupce sopky Mount St. Helens v roce 1980 uvolnila přibližně deset milionů tun CO2 za devět hodin. Větší korporaci stačí na takové množství 2,5 hodiny. Plyny a prachové částice uvolněné do atmosféry sopkami přesto mohou ovlivňovat klima i v globálním měřítku.