Nejvíce energie v Saint-Gobain spotřebuje výroba minerální vaty, ale na úsporách to vrátí více než 20násobně

Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za stavební společnost Saint-Gobain Česká republika odpovídal manažer pro udržitelnost Michal Široký.

Největší výzvou je pro developera Skanska Residential snižování emisí v rámci výstavby a provozu budov

Ekonews se v anketě mezi tuzemskými firmami ptají, jaké má jejich podnikání dopad na životní prostředí a jaké mají zkušenosti s vytvářením nefinančních zpráv. Za společnost Skanska CZ odpovídal Ondřej Flanderka, manažer udržitelného rozvoje Skanska Residential.

Nejudržitelnější stavba je taková, která se nepostaví. Rekonstrukce a cirkularita jako cesta z krize stavebnictví

Většina domů, které budeme v následujících letech využívat, již stojí. Když se v Česku podaří hloubkové rekonstrukce, budovy mohou ušetřit až 32 megatun ekvivalentu oxidu uhličitého ročně, což je více, než kolik emisí ročně vyprodukují největší tuzemské uhelné elektrárny.

|2025-03-06T17:59:50+01:0010. března 2025| Byznys, Komentáře| , |

Co bude, až dojde písek? Stavebnictví zkoumá, jak co nejvíce využívat materiály ze zbouraných budov

Už zanedlouho se začnou proměňovat bytové projekty, rodinné domy i veřejné budovy. Proč? Docházejí totiž nerostné suroviny, jako jsou písek či kamenivo. Řešením je co nejvíce využívat materiály z budov, které se bourají, a současně stavět úsporněji.

|2025-01-12T13:45:08+01:0010. ledna 2025| Byznys, Odpady| , , , |

Cirkulární ekonomika a snižování uhlíkové stopy jdou ve stavebnictví někdy proti sobě

Cirkulární ekonomika a využívání druhotných surovin je cestou, jak chránit přírodní zdroje. V současné chvíli je ale recyklátu nedostatek. Cirkularita jde v některých případech navíc proti potřebě snižovat uhlíkovou stopu.

Odstraňování staveb s karcinogenním azbestem provází „divočina“. Ombudsman chce jasná pravidla

Na likvidaci staveb s azbestem mají dohlížet stavební úřady a krajské hygienické stanice. Některé dosavadní demolice ale provázely problémy ohrožující zdraví občanů. Ombudsman je stávajícími případy znepokojen a připravuje „desatero“, podle něhož by se měly postupy sjednotit.

|2024-01-28T17:02:43+01:0029. ledna 2024| Odpady| , , , |

Vršovický „Chemapol“ půjde k zemi. Dosavadní likvidace budov s azbestem vyvolávají obavy o zdraví místních

Postupně se rekonstruují nebo demolují stavby, které v sobě mají zakázaný azbest. Odborníci se shodují, že ochrana zdraví tuzemských pracovníků a obyvatel v okolí většinou není dostatečná. V Česku navíc existuje dost předchozích příkladů toho, jak by se s karcinogenní látkou nakládat nemělo.

|2024-01-15T21:25:23+01:0011. ledna 2024| Odpady| , , , , |
Přejít nahoru