Michal Hrdlička chová ovce a na rodinném statku v Brníčku u Zábřehu vyrábí produkty z jejich mléka – od brynzy až po zrající sýry. Nejdřív ale projel kus světa. S turisty jezdil po horách na koni, vyráběl westernová sedla nebo pracoval na farmách na Novém Zélandu a v Austrálii, než se vrátil domů a koupil starý statek.

Hrdlička vystudoval na zemědělské škole obor živočišná výroba se zaměřením na chov ovcí. Po studiích a vojně přišla Sametová revoluce, konečně se otevřely hranice a s nimi i možnosti vyrazit do světa. Maminka mu dala 100 marek a poslala ho na zkušenou k rodinné známé pod Dachstein. Naučil se německy, našel si přítelkyni, koupil auto, a protože se nebál práce, finančně se mu dařilo. Ale to mu nestačilo. Táhlo ho to dál, za oceán na Nový Zéland, kde chovají ovce a mají jedno z nejlepších zemědělství na světě. Našetřil si a na slepo vyrazil i bez znalosti angličtiny.

Přes štípání dřeva se dostal ke koním, děti zaměstnavatelů ho učily anglicky, denně si zapisoval do deníčku deset až patnáct nových slovíček. Když přišla zima, sbalil se a nasedl na letadlo do Austrálie. Rok jezdil stopem po farmách, stříhal merino ovce, ale pracoval i na lodi a pomáhal veterináři, od něhož se toho hodně naučil.

Začátky sýru Brníčko

Po návratu do Česka koupil ve vesničce Brníčku na Šumpersku starý statek s dvaceti hektary půdy a dvěma hektary lesa, dalších dvacet hektarů půdy propachtovává od vlastníků. Rád by hospodařil na ještě větší výměře, ale k půdě není jednoduché se dostat. Stávající pachtýři ji nepustí a vzhledem k neustále rostoucím cenám půdy je pro většinu menších zemědělců finančně nedostupná.

Začátky byly těžké. Nespočítal si dobře investice, a protože je trochu chaotik a „bordelář“, jak o sobě sám říká, dotace ze 40 hektarů by ho a jeho rodinu neuživily. A tak začal vyrábět sýry. Pochvaluje si spolupráci s Místní akční skupinou, veterinární správou i hygieniky. A dodává, že bez Evropské unie a její podpory by se to nikdy nepodařilo. Mrzí ho, jak se k ní mnoho lidí v Česku staví negativně.

Dnes prodává sýry do všech okolních krajů, do Brna, Ostravy nebo do Pardubic. Když se zrající sýry neprodají v sezóně, nezoufá. Uskladní je ve sklepě a prodává po celý rok.

Přiznává, že ho sice výroba sýrů uživí, ale je to hlavně životní styl. „Mám nejstarší auto ve vsi a pracuji sedm dní v týdnu. Žena byla teď s dětmi na dovolené sama. Když totiž vypadne jeden z týmu pěti lidí, chybí 20 procent síly. Není, kdo by mě zastoupil,“ říká.

Mléko v okolí neprodá, protože nejbližší sýrárna je na Jesenicku a ta má své. Kdyby byl zemědělský systém nastaven třeba jako v Rakousku, tak by se pět zemědělců s ovcemi spojilo a měli by společnou sýrárnu. Stačilo by jen podojit a mléko do sýrárny dovézt. Tady má však každý své vlastní vybavení a farmáři nechtějí spolupracovat. „Z komunismu zůstala nedůvěra ve spolupráci a družstevnictví,“ dodává Hrdlička.

Klamou lidi jak prodejci předražených hrnců, říká o kampani Sázíme Česko šéf univerzitních lesů

Zvířata prodává raději v zahraničí

V Brníčku chová Hrdlička stádo dojných ovcí francouzského plemene Lacaune, které čítá 120 kusů. Podle jeho slov je momentálně jedno z nejvýkonnějších u nás a početně se stále zvyšuje. Pochází z oblasti Roquefort a průměrně nadojí 330 litrů mléka za 150 dní laktace. K tomu Hrdlička chová patnáct dojných krav plemene Brown Swiss a kříženek Jersey-Brown Swiss, od kterých má krásná telata. Díky praxi u australského veterináře zvládne téměř veškerou zdravotní péči o zvířata sám.

Když se vrátil ze zahraničí, zjistil, že u nás není trh s dobytkem. Chovatelé jsou vydáni napospas překupníkům, kteří přijedou a dají jim cenu. Když chtěl přes svaz chovatelů zavést dražby, prý na něho koukali jako na blázna. Díky znalostem cizích jazyků a kontaktům v zahraničí raději prodává svá zvířata tam.

Další problém, který neustále řeší, jsou pracovníci v zemědělství. Stěžuje si na nízkou tříprocentní nezaměstnanost, protože již není možné vybírat kvalitní pracovníky. Momentálně ho zachraňují dvě běženkyně z Ukrajiny, ze kterých je nadšený. Dodává, že ze studentů, kteří k němu chodí na praxi, je jen hrstka bystřejších, kteří poznají seno od slámy a vědí, jak dlouho je březí kráva. Takoví studenti ale často vyrostli na statku, po škole se na něj musí vrátit a nejedou do světa sbírat zkušenosti.

Jak sázet stromy na poli. Pozor na neznalé úředníky a nesmyslné poplatky

Kopřivy nejsou na škodu

„Půda a voda mě živí, musí to jít dohromady. Vím, jak se může půda zničit. Na Novém Zélandu jsem viděl strašné eroze, kdy ujel celý svah. V Česku je vidět, kolik vody z půdy odteče. Chci, aby voda v půdě zůstala,“ vypráví.

Na tom se Hrdlička snaží pracovat. Ve svahu má svejly, v údolí dělá tůně a mokřady. Pokud spadne starý strom, nechá ho ležet a okolo něj nechá vyrůst trávu. Tím předchází erozi, která by mohla vzniknout na vyšlapané cestě. Navíc, ve starém dřevě žijí brouci, hnízdí v něm ptáci. Padlý strom má v sobě všechny látky, které během svého života načerpal.

Podle Hrdličky se dnes vlastníci půdy příliš nezajímají o to, kde jsou jejich pole, jaké chemikálie se do nich dostávají, jaký je stav vodních toků a zda je tam bohatá biodiverzita. Lidé jsou zvyklí na veliká uklizená pole. Často se setkává s otázkou, proč má na svých polnostech kopřivy, a snaží se lidem vysvětlit, že je tam nechává záměrně. Lidé si neuvědomují, proč je důležité ponechat určitou část pole nedotčenou. Nechodí bosky po polích, takže nemají přímý kontakt s půdou, a nevědí, kde je suchá, kde jsou hrudky, kde se půda propadá nebo je krásně načechraná.

Pro Hrdličku není důležité předat půdu potomkům. Pokud dcery nebudou chtít hospodařit, klidně statek prodá a odstěhuje se zpátky do Austrálie. Je pro něj ale klíčové, aby půda zůstala v dobrém stavu, s větším množstvím ptáků, brouků a dalšího života, a aby lidé pochopili, že kdo půdu zná, ten o ni pečuje. Když slyší, jak nějaký agrárník rozumuje, že se musíme rozhodnout, jestli budeme krmit brouky, nebo lidi, řekl by mu, že pokud tady nebudou brouci, nebudou tu ani lidé.

„Chtěl bych, aby lidé přemýšleli o chemii a nejedli ji. Zemědělství je totiž nejhorší na likvidaci planety, ničí ji a já jsem taky jeden ze zemědělců. Chtěl bych, abychom byli ochránci přírody. No a taky bych chtěl zapřáhnout koně a jet s vozem s rodinou do Francie za kamarádem, ale teď hnízdím, mám děti,“ říká Michal Hrdlička.

Článek byl publikován na webu Živá půda.

Zuzana Benešová

Zuzana Benešová, vystudovaná právnička, je vedoucím projektu Živá půda, za kterým stojí Nadace Partnerství a Frank Bold. Jeho cílem je zastavit znehodnocování půdy v Česku.

Avatar
Anna Václavíková

Anna působí jako content manažer Živé půdy, což je projekt neziskových organizací Nadace Partnerství a Frank Bold. Živá půda pomáhá zastavit znehodnocování půdy. Vlastníkům radí, jak zlepšit kvalitu půdy a zhodnotit ji, zemědělcům pomáhá hospodařit lépe a udržitelně.