Do sítě se v tuzemsku loni připojilo podle dat distributorů přes 82 tisíc nových fotovoltaických elektráren s výkonem přesahujícím 970 megawattů. Většinu z nich si pořídili majitelé rodinných domů, vlastní soláry ale buduje také stále více firem.

Růst táhly hlavně domácnosti, díky nimž přibylo 820 megawattů. Fotovoltaiku si jich loni pořídilo přes 80 tisíc, přičemž obvykle ji doplňovaly baterií. Tu v tuzemsku vlastní až 92 procent majitelů fotovoltaických elektráren, čímž se Česko řadí mezi světové premianty, jak upozornil Jan Fousek, předseda představenstva Solární asociace, která data prezentovala.

Přestože došlo ke krachu několika společností, například Malina, FG Energy či Alpha Solar, trh se stabilizoval. Zkrátila se také doba čekání na připojení a distributoři zákazníkům poskytují lepší podporu. Od minulého roku si třeba na jejich stránkách je možné prohlédnout, jak je na tom kapacita sítě v daném místě a zda lze elektrárnu připojit. Problémy s přístupem do sítě však stále podle Solární asociace mají instalace s velkým výkonem.

Firmy čekají na ceny elektřiny

O vlastní zdroj energie mělo loni zájem také stále více firem. Celkově instalovaly více než 2 500 elektráren s celkovým výkonem okolo 140 megawattů.

Nové elektrárny vznikly na výrobních halách, nákupních střediscích i na kancelářských budovách. Vlastních solárních panelů se dočkal například obchodní areál v Hodkovicích nad Mohelkou poblíž Liberce nebo zemědělská společnost Agro Sedlice na Strakonicku.

Žádat o finance z Modernizačního fondu tento rok mohou firmy společně s obcemi a jejich příspěvkovými organizacemi. Pro ně se spustí čtyři programy, z něhož poslední dva jsou zaměřené na obce a větší jednotky, jako jsou kraje.

Mračna nad soláry. S rekordním zájmem o fotovoltaiku přibylo spekulantů a problémů s připojením

Naopak solární parky v tuzemsku vznikají pomalu. Loni „vyrostlo“ větších instalací s výkonem přesahujícím jeden megawatt pouze 25 a jejich souhrnný výkon dosáhl 67 megawattů. Vlastní baterii jich má přitom v současné době pouze 1,4 procenta.

„Chceme-li potenciál solární energie v Česku využít a hlavně se připravit na velice reálný scénář, že se uhelné elektrárny budou odstavovat dříve, než se čekalo, musíme přidat ve výstavbě solárních parků,“ varuje výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Současné tempo podle Solární asociace je výsledkem zdlouhavého schvalování a připojování. Několik velkých projektů se dokonce zastavilo a čeká na vývoj cen elektřiny. Podpořit vznik nových elektráren by naopak v tomto roce mohly dotace z Modernizačního fondu a hlavně schválení potřebné legislativy pro start agrovoltaiky, tedy skloubení pěstování plodin s výrobou energie.

„Můžeme se dostat do situace, kdy se uhelné elektrárny přestanou provozovatelům vyplácet a nové jaderné bloky ještě nebudou postavené. Bez dostatku obnovitelných zdrojů u nás bude elektřina výrazně dražší než u sousedů,“ argumentuje Krčmář, proč je vývoj velkých projektů podle Solární asociace důležitý.

Podrobný návod, jak na soláry na panelácích: změřit spotřebu a připravit se na spoustu otázek

Třetina z obnovitelných zdrojů

Celkový výkon všech fotovoltaických elektráren v tuzemsku nyní dosahuje 3,5 tisíce megawattů. Elektřinu do sítě dodává necelých 170 tisíc elektráren, z nichž je přes čtyři pětiny na střechách rodinných domů, tedy asi 150 tisíc. Navzdory růstu ale Česko zaostává za některými svými sousedy. Podobně velké Rakousko instalovalo jen za minulý rok soláry o celkovém výkonu 2200 megawattů. Polsko loni postavilo elektrárny o výkonu 4600 megawattů.

Solární asociace načrtla tři různé scénáře možného vývoje. Realistický scénář počítá s tím, že by Česko v roce 2030 mohlo dosáhnout na přírůstek 1750 megawattů ročně. Záleží to ale hlavně na tom, jak rychle se odstraní bariéry spojené se schvalováním projektů či následným připojováním do sítě.

Plány současné vlády počítají s tím, že by nové solární elektrárny měly přibývat. Do konce dekády by se jejich celkový výkon v tuzemsku měl zvýšit minimálně o deset tisíc megawattů. Vyplývá to z plánu na postupné snižování emisí, který minulý rok připravilo ministerstvo životního prostředí společně s ministerstvem průmyslu a obchodu.

Mají přibýt stovky turbín

Národní klimaticko-energetický plán předpokládá ukončení spalování uhlí v roce 2033, ostatní fosilní paliva se stopky dočkají v roce 2050. Nahradit je má převážně jádro a energie ze slunce a větru. Do roku 2030 by tak měl podíl obnovitelných zdrojů stoupnout z dnešních přibližně 18 na 30 procent.

Ke splnění cíle bude potřeba podle výpočtů vlády zvýšit výkon solárních elektráren o zmiňovaných deset tisíc megawattů a také instalovat dalších alespoň 1,5 tisíce megawattů výkonu větrných elektráren. V české krajině se tak objeví stovky nových turbín.

„Trend ukazuje, že cíl do roku 2030 jsme schopni splnit. Zásadní podmínkou však je smysluplné využití finančních prostředků, které získává Česko za prodej emisních povolenek,“ tvrdí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Peníze na nové zdroje by měly putovat z Modernizačního fondu, ze kterého má Česko čerpat až 500 miliard korun.

Evropská komise považuje tuzemské plány na využití „zelených“ zdrojů za nedostatečné. Česko by podle ní za následujících šest let mělo dosáhnout minimálně 33procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě, aby celá Unie mohla splnit cíl 42,5 procenta, který si stanovila. Konečnou podobu Národního klimaticko-energetického plánu musí vláda odevzdat do června tohoto roku.

Karolína Chlumecká
Karolína Chlumecká

Karolína studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Z témat se věnuje mimo jiné udržitelné módě či komunitní energetice.