Audio verze článku:

Elektrokola, větší nabídka rostlinné stravy a zálohování petek jsou některé z kroků, jimiž se několika denní hudební a filmové akce pokoušejí zmenšit své dopady na životní prostředí. Některým se to postupně daří.

Každoročně přitáhnou statisíce návštěvníků, spotřebují spoustu elektrické energie a vyprodukují hromady odpadu. Hudební a filmové festivaly jsou obtížně udržitelné už jen ze své podstaty, kdy na ně přijíždějí vystupující i diváci přes půlku republiky a někdy i světa. Mnohé z nich se s tím ovšem snaží něco dělat.

Neřeší jen hudební či filmový program, ale i to, jak umožnit návštěvníkům ekologičtější dopravu a zbavit se odpadků co „nejčistším“ způsobem. Organizátoři těch největších tuzemských akcí, jako je Rock for People, Colours of Ostrava, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary nebo Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, zavádějí různá opatření, aby snížili svoji uhlíkovou stopu.

KVÍZ: Co víte o dopadech hudebních festivalů na životní prostředí?

Z nedopalků bude asfalt

Hudební festival Colours of Ostrava, který se letos koná od 16. do 19. července, v minulých letech překvapil svým rozhodnutím upustit od zálohových kelímků a vrátit se k těm jednorázovým. Důvodem bylo vyhodnocení analýzy životního cyklu, kterou si organizátoři nechali zpracovat.

Analýza porovnávala celkový dopad vratných a jednorázových kelímků na životní prostředí. A výsledky ukázaly, že v konkrétních podmínkách Colours of Ostrava vycházejí ty jednorázové plastové jako udržitelnější. Důvodem bylo hlavně to, že vratné kelímky nebylo možné umýt přímo v areálu festivalu a musely na umytí převážet několik kilometrů.

Novinkou na letošním ročníku budou speciální nádoby na tabákové náplně do nahřívacích zařízení typu Iqos. Vysbíraný materiál se zpracuje na granulát, který se přidává do asfaltových směsí.

Offspring zatím nepřemluvíme k tomu, aby přijeli na kole, říká šéf festivalu Rock for People

Na hudebním festivalu Brutal Assault, který se koná v Josefově na Náchodsku letos od 6. do 9. srpna, nedopalky běžných cigaret recyklují od minulého ročníku. Slouží poté k výrobě biologického uhlí, které slouží jako hnojivo. Rovněž recyklují elektronické cigarety včetně náplní.

Elektromobily i elektrokola

Největší dopad festivalů vytvoří doprava, a to nejen návštěvníků, ale i vystupujících. „Přes 80 procent interpretů k nám přiletí, a to se nezmění,“ uvádí Petra Řezníčková, ředitelka festivalu Colours of Ostrava. Mezi interprety lze ovšem pozorovat změnu v plánování svých vystoupení. Pokud zahrají na festivalu, naplánují si většinou i další svoje koncerty v rámci okolních zemí. Mezi městy se pak dopravují svými tourbusy.

Podle Radky Hájkové z týmu organizátorů festivalu Rock for People, jehož jsou Ekonews mediálním partnerem, je důležité umožnit udržitelnější dopravu. Na Rock for People se proto po areálu pohybuje několik elektromobilů. Tři auta na elektrický pohon využívají rovněž pořadatelé Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Oba zmíněné festivaly se mezi návštěvníky také snaží popularizovat využívání služeb sdílených kol. V týdnu konání jihlavského festivalu společnost Nextbike zaznamenala nárůst výpůjček o více než 50 procent.

Jak ovšem upozorňuje ředitelka hudebního festivalu Colours of Ostrava, je potřeba si uvědomit, že festivaly nikdy nebudou úplně zelené. „Nikdy to nebude akce, která vůbec nezasáhne do životního prostředí, a úkolem organizátorů je tyto zásahy maximálně snížit,“ dodává Řezníčková.

V udržitelnosti konkurence není, říká ekologická ombudsmanka filmového festivalu Ji.hlava

Zbytky jídla putují do bioplynky

Rock for People, který se koná od 11. do 15. června u Hradce Králové, zavádí ekologická opatření také již několik let. Výhodou pro organizátory je dlouhodobý pronájem areálu Park 360 nedaleko tamního letiště, takže mohou systematičtěji budovat infrastrukturu. V celém areálu se používá úsporné LED osvětlení a festival by letos měl znát výsledky měření uhlíkové stopy.

Před časem festival dokonce vyzkoušel pohon jednoho pódia vodíkovým generátorem. Tato možnost napájení je ale podle Hájkové zatím ekonomicky nevýhodná.

Kromě kelímků, kterých se v průběhu festivalu protočí necelých 400 tisíc, se zálohují i PET lahve a plechovky. Zálohu ve výši pět korun návštěvník buď obdrží zpátky, nebo částkou podpoří další rozvoj biodiverzity v areálu, pokud nápojový obal hodí do správného koše na třídění odpadu. V areálu Parku 360 už organizátoři vysadili přibližně 120 stromů a keřů, které pomáhají zadržovat vodu.

Kromě plastů, papíru a kovu jsou v areálu umístěné i nádoby na bioodpad, kam patří rostlinné zbytky a kompostovatelné nádobí. Gastroodpad, který vytřídí stánky s občerstvením, se zpracovává v bioplynové stanici. Provozovatelé stánků povinně třídí i použitý olej.

Letos organizátoři Rock for People zavedli zvýhodnění pro gastrostánky, které do nabídky zahrnou více rostlinné stravy, případně se vyhnou masu. „Po stánkařích s větším podílem vegetariánských a veganských jídel chceme o něco menší procenta ze zisku,“ vysvětlila Hájková v nedávném podcastu Ekonews. Hranolky se ovšem nepočítají. Cílem je podpořit větší pestrost nabídky, protože návštěvníci ji v minulosti oceňovali. V plánu je i během letošního ročníku mít v areálu kompostovací toalety.

Radka Hájková má na festivalu Rock for People na starosti CSR a ESG projekty. Foto: poskytnuto Radkou Hájkovou
Nový benefitní systém pro gastro zvýhodňuje prodejce s bezmasou stravou, popisuje expertka Rock for People

Méně tiskovin a originální merch

„Festival pořádaný v otevřeném městě je limitovanější v udržitelnosti než v uzavřeném areálu, protože musí spolupracovat také s městem,“ upozorňuje Petr Lintimer, šéf produkce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Pro letošní ročník se festivalu, který se koná od 4. do 12. července, podařilo zajistit připojení na elektřinu pro všechny stánky partnerů. Díky tomu nebudou muset používat dieselové agregáty.

Karlovarský festival zaměřil pozornost také na výrobu tiskovin, jejichž množství postupně omezuje. Část předmětů z nového merche se vyrábí z recyklovaných materiálů.

„V rámci festivalového merche jsme vyrobili čtyři tisíce batohů a tašek z plastového odpadu,“ dodává Lintimer. Předpokládá přitom, že ekologický dopad letošního ročníku bude díky těmto krokům menší než v předchozích letech.

Reklamní předměty pojímají trochu jinak i na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který proběhne od 24. října do 2. listopadu. Část merche nahradili jedlými produkty, které pocházejí od lokálních výrobců z Kraje Vysočina.

„Více se soustředíme na lokální dodavatele i co se týče nabídky jídla během festivalu,“ říká Martina Pospíšilová, výkonná ředitelka festivalu. Týká se to i stravování organizačního týmu. Jídlo pro celý štáb je po dobu konání festivalu veganské nebo vegetariánské.

Kroky pro vlastní přežití

V Jihlavě omezili rovněž prodej nápojů v PET lahvích. Čepované nápoje návštěvníci dostanou do zálohovaných kelímků, balené se nabízejí pouze ve skleněných lahvích. Kromě třídicích košů na plast a papír jsou ve food zóně festivalu umístěné také ty na bioodpad.

Na festivalu Brutal Assault jsou také jednorázové plastové plasty včetně lahví zakázané. Organizátoři dokonce mají vlastní třídičku odpadu.

Zlepšování udržitelnosti je ostatně v zájmu festivalů, zvláště těch pod širým nebem. Venkovní festivaly totiž čím dál tím více ovlivňují dopady změny klimatu, jako jsou extrémní vlny veder, přívalové deště nebo silné bouřky.

„Jsme vydaní na pospas klimatické změně. Kroky směrem k udržitelnosti jsou důležité pro přežití festivalů,“ uvedla Radka Hájková z organizačního týmu Rock for People na konferenci Jak na udržitelné festivaly, kterou pořádala společnost Vodafone.

Valentina Podlesná
Valentina Podlesná

Valentina vystudovala Univerzitu Karlovu, kde získala magisterský titul v oboru sociální a kulturní ekologie, předtím také bakalářský titul v oboru žurnalistiky. Zajímá se o komunitní zahrady i výrobu ekologických pracích prášků.