Kristýna Havligerová

Záloha na PET a plechovky by mohla být i tři koruny, u piva funguje dobře.

Kristýna Havligerová je mluvčí Inicativy pro zálohování, sdružení největších nápojářů, kteří v Česku usilují o zavedení povinných záloh na PET lahve a plechovky.

Ministerstvo životního prostředí, které chystá zákon zavádějící povinné zálohy na PET lahve a plechovky, oznámilo, že její výše může být až pět korun. Podle nápojářů sdružených v Iniciativě pro zálohování by však bylo dobré přemýšlet i nadále o tříkorunové záloze.

„Myslíme, že je dobré neopouštět tříkorunovou zálohu, protože ta dobře funguje u vratných skleněných pivních lahví, kde mají návratnost přes 90 procent a některé pivovary dokonce 98 procent,“ poukazuje Kristýna Havligerová, mluvčí Iniciativy pro zálohování.

Důležité podle ní je, že záloha musí být dostatečně vysoká, aby motivovala k vracení ale zároveň ne příliš vysoká, aby neodradila od nákupu. „Proto vnímáme výši čtyři koruny jako rozumnou,“ dodává.

Z posledního průzkumu navíc vyšlo, uvádí Havligerová, že Češi vnímají jako akceptovatelnou a motivující zálohu ve výši tří až čtyř korun. Zároveň 47 procent z oslovených spotřebitelů je citlivých na cenu, proto nesmí být záloha moc vysoká, aby neovlivnila ochotu nápoj kupovat, doplňuje jednu z největších hrozeb zavedení zálohového systému.

V podcastu se dále dozvíte, proč je důležité nechat na zavedení zálohového systému dost času a kolik by to mělo být, proč nápojáři nechtějí, aby část peněz z nevrácených záloh směřovala mimo systém obcím, jak se bude řešit logistika a proč je lepší, když má operátor zálohového systému vlastní třídící linku.

Partnerem tohoto dílu podcastu Ekonews je Iniciativa pro zálohování.

Martina Patočková
Martina Patočková

Martina se věnuje ekonomické novinařině už déle než dvacet let. Začínala v ČTK a pokračovala v MF Dnes, psala pro E15 či Reportér Premium. V červnu roku 2020 založila s Veronikou web Ekonews.