Solární panely na střeše pomáhají srazit ceny energií. Po schválení novely energetického zákona by fotovoltaiky mohly jednodušeji instalovat také bytové domy včetně paneláků. Snahy sdružení vlastníků bytových jednotek ale blokuje pomalé schvalování potřebné legislativy. 

Už dnes – pokud má zdroj energie výkon menší než deset kilowatt – je možné, aby ho Společenství vlastníků jednotek (SVJ) provozovalo bez licence vydané Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Takto výkonné elektrárny ale nejsou pro spotřebu více bytů vhodné a SVJ či družstvu by se nevyplatily. Chystaná novela má hranici zvýšit až na 50 kilowatt.

Ministerstvo obchodu a průmyslu předložilo novelu poslanecké sněmovně na konci letošního září. Opoziční kluby hnutí ANO a SPD ale nesouhlasily se zrychleným projednáním zákona. Novela již prošla druhým čtením, dále ji bude projednávat Sněmovna na začátku prosince.  Je tak velmi nepravděpodobné, že stihne do nového roku projít celým legislativním procesem. Schválit ji mimo Poslaneckou sněmovnu musí i Senát, následně ji ještě musí podepsat prezident.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na svém Twitterovém účtu uvedl, že novela pomůže českým občanům v energetické krizi. Připustil ale, že od 1.ledna platit možná nebude. „Opozice to zamítla a pravděpodobně připravila občany o šanci výhodně si vyrábět více vlastní elektřiny od začátku příštího roku,“ napsal Síkela.

„Ministerstvo obchodu a průmyslu se snaží prosadit projednání zákona ve třetím čtení na příští týden,“ říká pro Ekonews.cz Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva. „Věříme, že není vyloučeno, aby novela začala platit od počátku příštího roku. Pokud ne, nabude účinnosti okamžitě po schválení a vyhlášení ve sbírce zákonů,“ doplňuje Trefancová.

Ministerstvo novelu slibuje několik měsíců. Už v květnu resort zařadil změnu podmínek pro výrobu energie bez licence do novely Energetického zákona o plynových zásobnících a zkrácení doby u dodavatele poslední instance. Do Poslanecké sněmovny se ale nakonec návrh dostal bez navýšení výkonu.

Obyvatelé paneláků ušetří. Budou moci sdílet elektřinu z vlastní fotovoltaiky

Až novela projde, tak by se kromě rodinných domů mohly začít solární panely objevovat čím dál častěji i na bytových domech a panelácích. Doteď sice nebylo těžké potřebnou licenci získat, ale problémem je spíše nutnost pravidelně vykazovat výrobu Operátorovi trhu elektřinou (OTE). Licence tak přináší družstvům papírování navíc a může je od instalace fotovoltaiky odradit.

Chystaná legislativa dále upravuje i stavební zákon. Nově nebude pro stavby malých obnovitelných zdrojů do 50 kilowatt potřeba územní ani stavební povolení ani ohlášení stavby.

„Nová úprava stavebního zákona má instalace fotovoltaiky zjednodušit, ale nejspíš přinese ze začátku komplikace proto, že se odkazuje na jakési bezpečnostní standardy, které zatím nikdo neviděl,” vysvětluje pro Ekonews.cz Vladimír Matajs ze společnosti Solární experti. Bezpečnostní povinnosti následně ministerstvo určí vyhláškou, zatím však není jasné, jaké budou mít podobu.

Buď zřídí licenci nebo elektrárny vůbec nezapojí

Vladimír Matajs ve společnosti Solární experti pomáhá lidem s instalací fotovoltaických elektráren. „V současnosti máme rozpracováno přibližně tři sta projektů elektráren na bytových domech, do realizace z nich zatím došly řádově jednotky,“ uvádí.

Elektřiny máme spíše nadbytek, zatím nám nikdy nedošla, říká majitel soběstačného domu

Nyní mají podle Matejse SVJ a bytová družstva dvě možnosti. Mohou zažádat o licenci ERÚ, která sebou nese zmiňovanou administrativní zátěž. Ve chvíli, kdy v platnost vejde očekávaná novela, licenci zase zruší a budou moct fungovat bez ní. Druhá možnost je počkat, až nová legislativa bude platit a elektřinu zatím nevyrábět – buď nechají fotovoltaiku nezapojenou nebo ji ani vůbec nenainstalují.

„Do SVJ a bytových družstev, ve kterých se o investici teprve bude rozhodovat, to přináší velkou nejistotu,“ doplňuje Matajs. S připojením realizovaných projektů do sítě ve společnosti Solární experti prozatím počítají až na únor. „Doufáme tedy, že již bude novela Energetického zákona platná,“ dodává.

Zpoždění o několik týdnů způsobí podle něj minimální komplikace. Pokud se ale termín přijetí bude posouvat nadále, tak budou SVJ a družstva čelit čím dál větším škodám. „Nebudou vyrábět a zároveň budou muset splácet úvěry,” uzavírá Matajs.

Novela pomůže, ale je to jen první krok

Zmíněná novela zvedající limit po bezlicenční schvalování fotovoltaiky ale není ta hlavní, která rozjezdu fotovoltaik na bytových domech brání.

„Pro SVJ a bytová družstva je sice možnost pořídit si fotovoltaiku bez licence přínosná, hlavní bariéra v současném stavu ale spočívá v tom, že není možné dodávat elektřinu ze střešní fotovoltaiky do více bytových jednotek. Tomuto problému se nevěnuje novela, ale vyhláška Energetického regulačního úřadu,“ říká pro Ekonews.cz Laura Otýpková, právnička expertní skupiny Frank Bold.

Chystaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou je podle Otýpkové už připravená a v současné době se jí věnuje legislativní rada vlády. „Měla by být účinná od 1. ledna 2023, takže hlavní bariéra zřejmě bude odstraněna v očekávaném termínu,“ dodává právnička.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také pracuje na další novele Energetického zákona, která má zakotvit v českém právním řádu komunitní energetiku jako takovou. V současné době je v připomínkovém řízení.

Karolína Chlumecká
Karolína Chlumecká

Karolína studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Z témat se věnuje mimo jiné udržitelné módě či komunitní energetice.