Norsko chce pokračovat v dalším ukládání oxidu uhličitého pod mořské dno. O povolení se nyní hlásí dalších šest firem, převážně z ropného průmyslu. Již v minulosti Norsko udělilo povolení pro další oblasti. A je tak, pokud jde o ukládání uhlíku pod zem, lídrem.

Ministerstvo pro ropu a energetiku obdrželo v rámci poslední výzvy o přidělení povolení k vtláčení a skladování CO2 na norském kontinentálním šelfu (NCS) v Severním moři žádosti šesti firem.

Norská státem kontrolovaná společnost Equinor, ropná a plynárenská skupina Sval Energi, vodíková společnost Horisont Energi, britská ropná společnost Neptune Energy, společnost Storegga zabývající se dekarbonizací a německá těžební společnost Wintershall Dea podaly žádosti o přidělení pozemků pro ukládání CO2 v oblasti NCS.

Lhůta pro podání žádostí vypršela 22. února a všechny předložené žádosti nyní ministerstvo zpracuje. Pozemky následně hodlá přidělit v první polovině letošního roku.

Po předchozí výzvě ministerstva k podávání žádostí z listopadu bylo toto kolo pro ukládání CO2 druhým, které se uskutečnilo v posledních měsících. V listopadu podaly žádosti také společnosti Horisont Energi, Neptune Energy a Wintershall Dea, dále norská nezávislá společnost Aker BP, společnost Altera Infrastructure poskytující služby na moři a rakouská rafinerie OMV.

„Zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (CCS) není nová a nevyzkoušená technologie, zejména v Norsku. Máme více než 25 let zkušeností s ukládáním CO2 v polích Sleipner a Snøhvit. Technologické centrum Mongstad nabízí největší a nejflexibilnější testovací centrum v průmyslovém měřítku na světě,“ uvedl norský ministr pro ropu a energetiku Terje Aasland na únorovém Summitu Climit v norském Larviku.

Norský národní program CLIMIT pro výzkum technologií na zachycování a ukládání uhlíku přidělil na výzkumné a inovační projekty přibližně 3,5 miliardy norských korun (v přepočtu 7,3 miliardy korun českých). V současné době je z programu financováno přibližně 50 projektů výzkumu a vývoje a 58 demonstračních projektů.

Farmáři si mohou vybírat, komu prodají uhlíkové kredity. Do Česka přicházejí další firmy

„Díky programu CLIMIT jsme vyvinuli technologie, které se nyní využívají v plnohodnotném projektu CCS Longship,“ dodal Aasland.
Projekt norské vlády Longship na zachycování a ukládání uhlíku bude vůbec první přeshraniční sítí infrastruktury pro přepravu a skladování CO2, která nabídne společnostem v celé Evropě možnost bezpečně a trvale ukládat CO2 pod zem.

Společný podnik vytvořený norskou ropnou a plynárenskou společností Equinor, britsko-nizozemskou ropnou společnost Shell a francouzskou ropnou společností TotalEnergies již v rámci projektu Longship rozvíjí úložiště CO2nazvané Northern Lights jihozápadně od plynového pole Troll. Očekává se, že toto úložiště bude od roku 2024 schopno ukládat až 1,5 milionu tun CO2, přičemž kapacita bude později rozšířena na pět milionů tun.

Článek byl publikován na webu oenergetice.cz.

Redakce oEnergetice.cz
Redakce oEnergetice.cz

Internetový portál oEnergetice se zaměřuje na zpravodajství a odborné články z energetického sektoru, nabídky práce a monitoring médií.