Francouzské ministerstvo energetiky se před několika dny ohradilo proti tvrzením plynoucím z nedávné zprávy organizace Greenpeace, podle které je provoz francouzských jaderných bloků závislý na Rusku. Podle Greenpeace Francie v loňském roce dokonce ztrojnásobila dovoz obohaceného uranu z Ruska. Ruský jaderný průmysl se rovněž podílí na přepracovávání použitého jaderného paliva.

Po rozpoutání otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině Rusko od loňského roku čelí řadě sankcí ze strany Evropské unie či dalších západních zemí. Zatímco do Evropy již řadu měsíců nemůže být dodáváno ruské uhlí, stejně tak na místní trhy nemůže proudit ruská ropa tankery, jadernému průmyslu se sankce zatím v podstatě vyhýbaly.

Rusko je na globálním trhu předním dodavatelem obohaceného uranu, který odebírají nejen provozovatelé jaderných elektráren v Evropě, ale rovněž i například ve Spojených státech.

V nové zprávě ekologické organizace Greenpeace, která byla zveřejněna v první půlce března, se uvádí, že Rusko v loňském roce dodalo do Francie třetinu objemu obohaceného uranu potřebného pro provoz tamních bloků po jeden rok. Greenpeace ve své zprávě rovněž uvedla, že Francie je na Rusku závislá skrz svůj jaderný průmysl.

Silná tvrzení si vynutila reakci francouzského ministerstva energetiky, které zpravodajskému serveru Montel sdělilo, že země využívá pouze ve velmi malé míře služby ruských závodů na obohacování uranu, stejně jako služby přepracování paliva za účelem zvýšení účinnosti palivového cyklu. Ministerstvo dále uvedlo, že by se bez ruských služeb francouzský jaderný průmysl zcela obešel, jelikož by je mohl nahradit přírodním uranem.

ČEZ bude muset platit víc na jaderné úložiště. Peněz na účtě je zatím sotva třetina

Greenpeace rovněž podle serveru opět vyzvala francouzskou vládu, aby ukončila smlouvy uzavřené společnostmi EDF a Orano s ruskou společností Tenex, dceřinou firmou Rosatomu, a dále aby přestala blokovat zavedení evropských sankcí proti ruskému Rosatomu. Na tuto výzvu ministerstvo reagovalo vyjádřením, že jakékoliv sankce musí mít dopad na hospodářství země, proti které jsou cíleny a vypovězení smluv by v tomto případě přineslo Rusku naopak více užitku.

„Sankce na jaderný sektor by na Rusko měly jen mírný dopad, mnohem slabší než například sankce na zemní plyn, o nichž se v tuto chvíli neuvažuje. Naopak vypovězení posledních zbývajících smluv týkajících se přepracování paliva by Rusku přineslo výhodnější kompenzace než pokračování v plnění těchto smluv na minimální úrovni,“ uvedlo francouzské ministerstvo.

Článek by publikován na webu oenergetice.cz.

Redakce oEnergetice.cz
Redakce oEnergetice.cz

Internetový portál oEnergetice se zaměřuje na zpravodajství a odborné články z energetického sektoru, nabídky práce a monitoring médií.