Po vánočních svátcích většina lidí řeší, kam s balicím papírem či dárkovými taškami. Špatnou zprávou je, že většina z nich není recyklovatelná.

Nejběžněji používaným dárkovým balícím papírem je ten lesklý. Ten by však do modrého kontejneru na papír přijít neměl. Stejné platí i pro křídové a voskované papíry, které obsahují voskovací příměsi a patří do směsného odpadu.

Podle sdělení Pražských služeb je většina balícího papíru povoskovaná a patří do černé popelnice na směsný odpad. V modré popelnici by takový papír neměl končit. Balící papíry s jakoukoliv povrchovou úpravou se totiž recyklovat nedají.

Obecně do modré popelnice nepatří žádné papíry znečištěné mastnotou, barvou, lepidlem nebo jinými chemikáliemi. Recyklovat se dají pouze balící papíry bez jakékoliv povrchové úpravy, kterých je na trhu minimum. V třídících kontejnerech ale často končí ty, které tam nepatří. A spousta jiných věcí, jak je vidět zde.

„Kvalita tříděného sběru se nějak zásadně nemění, takže i v kontejnerech na papír končí papíry, jejichž zpracování je obtížné. Problematické jsou například i zbytky lepící pásky,“ uvádí tisková mluvčí společnosti Eko-kom Lucie Müllerová.

V každém případě před Vánoci i po nich právě popelnice na papír přetékají jak krabicemi, tak posléze balícím papírem. Podle Pražských služeb se během prosince zvyšuje množství vytříděného papíru zhruba o dvacet pět procent.

Ekologické balící papíry

Sehnat se ale dají i balící papíry, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a dají se následně recyklovat. Zjednodušeně řečeno jsou to ty hnědé nebo šedé. Jsou na první pohled ošklivější než jejich lesklá konkurence, ale o hodně ekologičtější. Existují i s různými motivy.

„Veškeré balicí papíry vyrábíme na recyklovaný papír. V Be Nice tomuto papíru dáme navíc krásný design,“ uvádí například Mirka Poráčová, zakladatelka ekologického papírnictví Be Nice.

Kromě balících papírů nabízí papírnictví i dárkové balící krabičky či kompletní balící sady. K tisku Be Nice používá ekologické barvy, které neobsahují žádné minerální oleje. Všechny balící papíry a krabičky se tedy dají následně recyklovat.

Článek byl upraven na základě textu o recyklaci publikovaného poprvé v roce 2020.

Redakce Ekonews

Ekonews je web o udržitelnosti, který hledá v ekologických tématech ekonomické souvislosti a mezi byznysmeny chuť dělat věci ohleduplněji k životnímu prostředí.