Půl milionu českých domácností trápila energetická chudoba v roce 2021 ještě před prudkým zdražováním. Pomoct by jim mohly větší dotace na zateplení domu či výměnu oken z programu Nová zelená úsporám Light. Vyplývá to z nové studie.

Energetická chudoba se týkala v Česku v roce 2021 více než 900 tisíc lidí. Nejvíce doléhala na nízkopříjmové domácnosti s dětmi a na samoživitelky, týká se asi 220 tisíc českých dětí. Strádá také až 28 procent osaměle žijících lidí pobírajících důchod, mezi nimiž převažují ženy. Poukazuje na to studie vypracovaná Hnutím Duha, Platformou pro sociální bydlení, iniciativou Za bydlení a Ostravskou univerzitou.

Lidé ohrožení energetickou chudobou vydávají podle studie za energie velkou část příjmů, nemohou si dovolit dostatečně vytápět byt či přiznávají dluhy na energiích. Postižené domácnosti zároveň mají podprůměrný příjem.

Studie vychází z údajů o životních podmínkách domácností z loňského jara, které zveřejnil Český statistický úřad. Její autoři navrhují několik konkrétních kroků, které vláda může podniknout, aby lidem v energetické chudobě pomohla. Doporučují lépe zaměřit dávky a slevy na energiích na nejohroženější skupiny obyvatel.

Studie také zdůrazňuje důležitost přijetí zákona o podpoře bydlení, zlepšení dostupnosti energetického poradenství, zavedení speciálních programů pro renovaci nájemního bydlení a výstavbu sociálního energeticky úsporného bydlení. Navrhuje zvýšit minimální energetický standard pro domy využívané k nájemnímu bydlení.

Problémem jsou náročné budovy

Minimálně 1,8 milionu obyvatel Česka bydlí v budovách s vysokou energetickou náročností. Lidé kvůli tomu musí platit za elektřinu a vytápění vyšší částky. Podle studie energetická chudoba u významné části domácností souvisí se špatným stavem budov, ve kterých žijí.

Pomoct by jim mohla výměna oken, zateplení domu nebo instalace fotovoltaiky na střechu. Nutnou investici do renovací si ale lidé ohrožení energetickou chudobou nemohou dovolit. „Pro řešení energetické chudoby a snížení emisí skleníkových plynů je podstatné udělat komplexní renovace,“ zdůrazňuje pro Ekonews.cz Ondřej Pašek z Hnutí Duha.

„Bez důkladného zateplení se ohrožené domácnosti nikdy nedostanou z bludného kruhu špatného bydlení a vysokých účtů za vytápění,“ tvrdí Pašek. V současné době je podle něj dotace z programu ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám pro nízkopříjmové domácnosti nedosažitelná kvůli vysoké finanční spoluúčasti. Dotace na energetické renovace je tak podle studie nutné lépe zaměřit právě na lidi ohrožené energetickou chudobou.

Ztlumení topení pomůže, vypnutí nikoliv. Spousta drobností, jak ušetřit energie

Až 95 procent nákladů na zateplení by mohl hradit stát

Pro rodinné domy, v nichž žijí domácnosti s čistým příjmem do 17 500 korun na osobu, navrhují autoři studie proplácet 95 procent projektu, stejně jako u kotlíkových dotací. Domácnosti s čistým příjmem do 21 tisíc korun na osobu by pak podle nich měly dostat zpátky 75 procent nákladů. Pro ostatní podmínky pro získání mají zůstat stejné. Autoři zároveň doporučují nabízení výhodných půjček na pokrytí spoluúčasti.

„Podstatné je, že 100 procent domácností v energetické chudobě – tedy 160 tisíc domácností ve vlastních rodinných domech, kde žije více než 280 tisíc lidí a téměř 50 tisíc dětí – by splnilo navržené podmínky pro nárok na 95procentní dotaci,“ uvádí studie.

Studie doručuje rovněž cíleně vybrat bytové domy, ve kterých bydlí lidé z ohrožených skupin a nabídnout jim dotaci z Nové zelené úsporám ve výši 75 procent nákladů, která bude časově omezená.

Jak fotovoltaika pomáhá v energetické krizi. Příklad konkrétního domu na Jižní Moravě

Ministerstvo plánuje zateplení

„Plánujeme předložit vládě k posouzení návrh dotačního titulu v programu HOUSEnerg Modernizačního fondu pro odchod od plynu opět zacílený na nejzranitelnější domácnosti,“ říká pro Ekonews.cz Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. V novém roce ministerstvo plánuje rozběhnout kotlíkové dotace, zároveň posunulo termín pro definitivní zákaz kotlů některých typů.

Pospíšilová dodává, že 9. ledna příštího roku bude spuštěn příjem žádostí do Nové zelené úsporám Light. Program nabízí financování zateplení fasád, střech a stropů či výměny oken a vchodových dveří bez nutnosti dodání projektu a energetických výpočtů.

„Nová zelená úsporám Light má pomoci nejvíce zranitelným domácnostem zasaženým energetickou chudobou, které nemají dostatek peněz na předfinancování,“ vysvětluje Pospíšilová. Výše podpory u jednoho domu je 150 tisíc korun a dotaci bude možné poskytnout ještě před renovací formou zálohy.

Karolína Chlumecká
Karolína Chlumecká

Karolína studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Z témat se věnuje mimo jiné udržitelné módě či komunitní energetice.