Audio verze článku:

Každý chce svým potomkům vybavit pokoj tak, aby byl co nejbezpečnější. Na okna či zásuvky dáváme dětské pojistky. Myslíme ale dostatečně i na další rizika, která se s interiérem pojí? Patří mezi ně například toxické látky, upozorňuje odbornice spolku Arnika Karolína Brabcová.  

Jak je možné, že v našich domovech mohou být nebezpečné, nebo dokonce toxické látky?

Tradiční materiály byly pomalu a jistě vytlačeny a nahradily je plasty, protože jsou levnější. Jejich základem jsou přitom syntetické látky. Když se plasty dostávaly do širokého používání, tak se zpočátku hledělo jen na to, jaké mají vlastnosti, ne na to, zda mohou být toxické.

Výrobci si začali diktovat, co má plast umět. Chtěli plasty nehořlavé, tak se začaly přidávat zpomalovače hoření. Chtěli je mít zlehčené, tak se přidalo něco jiného a plasty se stávaly čím dál tím složitějšími. Jsou to často kombinace různých látek, které ale nejsou pevně vázány a mohou se uvolňovat. Úroveň vědění jde dopředu a my máme dnes více informací. Není to tak, že před dvaceti, třiceti lety bylo vše bezpečné.

Které skupiny lidí jsou nejohroženější?

Problém je, že látky v plastech nejsou akutně jedovaté, ale mají dlouhodobé negativní účinky a působí už v malých koncentracích. A momenty, kdy zasáhnou organismus nejvíce, jsou před narozením a u novorozenců. Často se mluví o endokrinních disruptorech, což jsou látky narušující hormonální systém. Přitom hormony určují zdravý vývoj jedince.

Na co tedy dbát, když vybavujeme dětský či studentský pokoj?

Problém jsou zejména větší plochy. Je proto dobré se na ně zaměřit a vybírat přírodní materiály. Pokud pořizujeme novou podlahu, je dobré volit dřevo, dlažbu nebo přírodní kámen. Na stěny doporučujeme sádrovou, vápennou omítku, s tapetami opatrně. Existují i textilní, ale to jde do peněz. Pak se zaměřte na to, v čem spíte, a volte spíše dřevěný nábytek. I matrace jsou citlivé téma. Třeba ve Velké Británii mají velmi přísné protipožární zákony, takže pro tento trh se přidávají zpomalovače hoření. Jsou na bázi bromu a často jde o neurotoxické látky.

V Česku dostupné matrace by měly být v pořádku?

U nás jsme na tom lépe, ale někteří výrobci vyvážejí i na britský trh, tak jsou nuceni to tam dávat. Je dobré se výrobců ptát, napsat jim. Díky tomu, že se chtějí prosadit na trhu, zejména ty evropští, tak poměrně ochotně komunikují.

„V domě jsme položili vinylovou podlahu, a mám podlomené zdraví,“ říká chalupářka

U podlahy radíte zcela se vyhnout PVC?

Ano, i když PVC paradoxně někdy doporučují podlaháři kvůli podlahovému topení. Přitom když se PVC zahřívá, tak se ještě více uvolňují organické těkavé látky. Výrobci také často tvrdí, že do PVC nedávají ftaláty, ale bohužel je nahrazují jinými změkčovadly, o kterých toho tolik nevíme. Vinylové podlahy zase mohou mít nad PVC ještě jinou plastovou vrstvu. Volila bych raději cenově dostupnou smrkovou podlahu. Nebo třeba marmoleum.

Podcast Domácnost bez jedů vznikl ve spolupráci Ekonews a spolku Arnika.

Irena Buřívalová
Irena Buřívalová

Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.