Všechny provozy technologické společnosti HP by od letošního roku měly jet na zelenou elektřinu. Jde o jeden z cílů, které si firma dala. Většina emisí však vzniká v dodavatelském řetězci, přičemž HP celosvětově tuto část hodlá snížit do roku 2030 o polovinu oproti roku 2019.
Technologický gigant HP se nejen zavázal k provozu na zelenou elektřinu, ale také k dalším ambiciózním cílům v oblasti udržitelnosti. S cílem stát se do roku 2030 nejudržitelnější IT společností na světě, HP klade důraz na inovace, které snižují environmentální dopady nejen vlastních operací, ale i celého dodavatelského řetězce.
Čistých nulových emisí oxidu uhličitého v celém dodavatelském řetězci má americký výrobce notebooků, tiskáren a příslušenství v plánu dosáhnout do roku 2040. Tento cíl společnost HP počátkem roku 2024 předložila k ověření respektované Science Based Targets initiative (SBTi), jejíž webové stránky stanovený závazek potvrzují.
„HP považuje investice do udržitelnosti a ekologie za klíčové. Klademe si za cíl stát se do roku 2030 nejudržitelnější IT společností na světě,“ shrnuje postoje firmy generální ředitelka společnosti HP pro Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Barbier.
Dlouhodobý cíl navazuje na dva krátkodobé, které SBTi potvrdila už v roce 2022. SBTi je organizace, která hodnotí dekarbonizační cíle firem podle nejnovějších vědeckých poznatků. Zčásti je financována z darů, , zčásti z poplatků za nezávislé posouzení realističnosti nastavených cílů. Smyslem je, aby podniky urychlily snižování emisí na polovinu do roku 2030 a dosáhly nulových emisí do roku 2050. Cíle dle SBTi mají být zárukou, že je firma nastavila správně a udržitelnost pouze nepředstírají.
V roce 2023, jak vyplývá se zatím poslední zveřejněné zprávy o udržitelnosti, dosáhla uhlíková stopa HP v jejích hlavních dvou oblastech 146,4 tisíc tun ekvivalentu CO2. Tyto oblasti se označují jako Scope 1 a 2 a zahrnují přímé a nepřímé emise firmy z jejích provozů. Většina emisí přitom vyplývá ze spotřeby energií firmy a toho, jak se vyrábějí. Ekvivalent CO2 pak představuje všechny skleníkové plyny spojené s působením firmy přepočítané na množství CO2, které by mělo tentýž příspěvek ke skleníkovému jevu.
HP má po světě 216 poboček v 57 zemích světa a většina emisí skleníkových plynů z provozu souvisí s energií používanou k jejich napájení. Snižovat emise se proto snaží úsporou energií a zvyšováním podílů z obnovitelných zdrojů. To je možné provádět buď přímo na místě výrobou energie z obnovitelných zdrojů, nebo nákupem kreditů obnovitelné energie se zárukou původu, případně uzavíráním dlouhodobých smluv o dodávce elektrické energie (PPA).
Do roku 2023 společnost HP snížila vlastní emise o 62 procent oproti roku 2015. Dala si přitom za cíl „využívat ve svých provozech do roku 2025 sto procent elektřiny z obnovitelných zdrojů“. V roce 2023 podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu HP dosáhl celosvětově 59 procent. Většina zelené energie spotřebované HP přitom pochází z větru (81 procent), ze slunce jde 14 procent.
Jak motivovat dodavatele a zákazníky
Náročnější výzvou je pro společnost HP stejně jako pro většinu dalších podniků snížení uhlíkové stopy v dodavatelském řetězci. Celková uhlíková stopa technologické firmy totiž činila v roce 2023 19,7 milionu tun ekvivalentu CO2, což znamená, že 99 procent spadalo do oblasti zvané Scope 3, jež zahrnuje doručení produktů a jejich následné používání zákazníky. Oproti výchozímu stavu v roce 2019 se celkové emise firmy snížily o 27 procent. Zhruba dvě třetiny emisí ve Scope 3, a tedy celé společnosti HP, vznikají v dodavatelském řetězci. Třetina pak pochází z energetické spotřeby samotných výrobků, tedy z toho, že počítač či tiskárna u zákazníků „pálí“ energii.
HP se proto snaží motivovat dodavatele k řešení dopadů jejich činnosti. „Pro urychlení dekarbonizace v rámci dodavatelského řetězce, spolupracujeme s dodavateli na stanovení vědecky podložených cílů, zavádíme systémy energetického managementu pro zvýšení účinnosti a využíváme obnovitelnou elektřinu,“ uvádí společnost ve zprávě o udržitelnosti. Od výchozího roku 2019 poklesly tyto emise téměř o pětinu.
HP si také s pomocí analýz životního cyklu výrobků identifikoval, který typ dodavatelů stojí za největšími emisemi – jde o výrobce LCD panelů, sestav desek s plošnými spoji a pamětí a výrobce úložišť. S těmi se snaží více pracovat, edukovat je a žádá po nich, aby si také stanovili podle SBTi a nechali je ověřit.
„V roce 2023 jsme úzce spolupracovali s dodavateli finální montáže, komodit s vysokým dopadem na emise skleníkových plynů a dalšími, kteří vyrábějí naše počítače, tiskárny a spotřební materiál, abychom je podpořili v zapojení do SBTi a stanovení ověřených cílů,“ uvádí společnost HP ve zprávě o udržitelnosti. V roce 2023 se díky kampani HP k cílům SBTi připojilo 99 společností, což představuje 220 milionů tun emisí CO2.
Jak snížit spotřebu tiskáren
Další významnou částí, která se podílí na emisích HP, jsou počítače, monitory či tiskárny, přesněji řečeno spotřeba energií, kterou mají za svého života. Emise s nimi související se podařilo technologické firmě za toto období snížit o dvě pětiny.
„Abychom svým zákazníkům pomohli snížit spotřebu energie a emise skleníkových plynů, navrhujeme energeticky úsporné výrobky a nabízíme pohodlná řešení založená na službách,“ popisuje společnost.
V letech 2019 až 2023 klesla spotřeba energie produktů HP v průměru o 21 procent. To zahrnuje průměrné snížení spotřeby energie o 33 procent u notebooků, 43 procent u pracovních stanic a devět procent u displejů. K dalšímu snižování spotřeby energie notebooků a pracovních stanic přispěla průběžná konstrukční vylepšení, včetně účinnějších procesorů, panelů a napájecích zdrojů.
Využívání recyklátu roste
Kromě cílů v oblasti klimatu si společnost HP dává závazky týkající se cirkularity jak výrobků, tak jejich obalů. Do roku 2030 chce technologická firma vracet do oběhu 75 procent produktů, měřeno podle hmotnosti. V roce 2023 dosáhla společnost 40procentní cirkularity.
V roce 2023 společnost HP ve svých produktech použila více než 34 tisíc tun plastů s recyklátem, což odpovídá 18 procentům její celkové spotřeby umělých hmot. „Naše služby obnovy, oprav, opětovného použití a recyklace pomáhají udržet naše výrobky v provozu co nejdéle a snaží se o využití materiálů v jejich nejvyšší hodnotě, když výrobky doslouží,“ uvádí HP.
„V rámci našich projektů jsme využili téměř pět miliard plastových lahví k výrobě nových inkoustových kazet, recyklace se dočkalo více než 875 milionů originálních inkoustových a tonerových kazet HP získaných zpět po jejich spotřebování,“ uzavírá generální ředitelka firmy v Česku Kateřina Barbier.
Partnerem tohoto článku je společnost HP.