Audio verze článku:

Propojení systémů má pomoci bránit výkyvům cen emisních povolenek. Zpočátku se má zaměřit na výrobu elektřiny a tepla, těžký průmysl, námořní dopravu a letecký průmysl.

Evropská komise se s britskou vládou dohodla na tom, že začnou pracovat na propojení svých trhů s emisními povolenkami. V praxi by to znamenalo, že povolenky obchodované v rámci evropského systému by byly uznávány v rámci britského systému a obráceně. Umožnilo by to přeshraniční obchodování s povolenkami.

Propojení systémů zvýší množství uskutečněných obchodů, což pomůže podle webu ESG News stabilizovat ceny povolenek. Zároveň by mělo snížit náklady na dodržování předpisů pro nadnárodní společnosti působící na obou trzích. Propojení se nejdřív zaměří na výrobu elektřiny a tepla, těžký průmysl, námořní dopravu a letectví, přičemž se počítá s jeho postupným rozšiřováním.

Dva systémy, dvě ceny

Systém obchodování s povolenkami Evropská unie spustila v roce 2005. Týká se na emisně náročných odvětví, jako je energetika, ocelářství nebo výroba cementu. Unie předpokládá, že v letech 2020 až 2030 přinese příjmy ve výši 40 miliard eur. Cena jedné povolenky umožňující vypuštění tuny CO2 se v současnosti pohybuje kolem 73 eur (v přepočtu asi 1800 korun).

Obchodování s povolenkami před dvěma lety posílilo zavedení takzvaných uhlíkových cel (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM, mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích). Zjednodušeně řečeno, firmy dovážející do Unie zboží s vysokými emisemi, jako je ocel, cement či hliník, musí přesně zdokumentovat přímé a někdy i nepřímé emise oxidu uhličitého vznikající během výroby. Od příštího roku navíc budou muset mít příslušné emisní certifikáty.

Velká Británie má vlastní systém obchodování s emisními povolenkami od roku 2021 a do roku 2027 plánuje zavést také vlastní CBAM. Cílem navrhovaného propojení obchodování je navíc umožnit vzájemné výjimky z CBAM, což by snížilo administrativní a finanční zátěž přeshraničního obchodu. Cena jedné povolenky se v britském systému v současnosti pohybuje kolem 33 liber (v přepočtu 970 korun).

Pro podniky a investory má být tento krok signálem, že v oblasti politiky ochrany klimatu mají Evropská unie a Velká Británie společné cíle. To má zvýšit důvěru v dlouhodobé mechanismy stanovování cen emisních povolenek a předvídatelnost trhu v celé Evropě.

Editor webu Ekonews.cz Tomáš Pohanka. Foto: Ekonews
Tomáš Pohanka

Tomáš kdysi dávno projevil přání, že by se chtěl živit tím, že si bude číst. Splnilo se mu to, i když jinak, než si představoval. Přečetl spoustu článků v týdenících Euro, Ekonom i v deníku MF Dnes. Je ale fakt, že občas i něco napsal.