Audio verze článku:
Podcast Ekonews a Arniky Domácnost bez jedů

Karolína Brabcová

Nejdůležitější je zaměřit se na kvalitu podlahových krytin a velký kusový nábytek.

Karolína Brabcová je odbornicí na toxické látky spolku Arnika.

Domácnosti jsou často plné rizikových, někdy až toxických látek z nábytku, elektroniky a spotřebního zboží. První díl podcastu Domácnost bez Jedů, který je společným projektem Ekonews a spolku Arnika, poradí, jak vybavit dětský či studentský pokoj tak, aby byl pro vaše potomky co nejbezpečnější.  

Podle odbornice na toxické látky spolku Arnika Karoliny Brabcové je nejdůležitější zaměřit se nejprve na velké plochy, tedy kvalitu podlahových krytin a velký kusový nábytek.

„Tradiční materiály byly pomalu ale jistě vytlačeny. Jsme čím dál více obklopeni plasty, protože jsou levné. A základem plastů jsou syntetické chemické látky. Ze začátku se vůbec nehledělo, jaké mají negativní vlastnosti. Šlo je o to, aby splňovaly, co od nich očekáváme. Třeba se daly ohýbat, nebo byly lehké či nehořlavé,“ vysvětluje Karolina Brabcová, proč se do oběhu dostala spousta látek, jež nyní musíme složitě regulovat.

Jde o různé změkčovače, zpomalovače hoření nebo bisfenoly. Často jde o endokrinní disruptory, které mohou způsobit rakovinu, vrozené vady a další vývojové poruchy. „Riziko je nevyšší pro děti a těhotné ženy. I když jde mnohdy o nízké koncentrace, mají velký vliv na vývoj,“ dodává.

Univerzálním pravidlem je vždy volit spíše přírodní materiály, jako jsou dřevo či kámen. Použít sádrovou či vápennou omítku, kdežto plastovým tapetám se raději vyhnout. „Také záleží na tom, v čem spíte. Konkrétně matrace jsou citlivé téma. Někteří výrobci mohou používat zpomalovače hoření, což jsou neurotoxické látky,“ říká Brabcová.

V podcastu dále uslyšíte:

  • Které podlahové krytiny se raději vyvarovat,
  • Jak vybírat bezpečné hračky,
  • Proč se do hraček přidává recyklát,
  • V jakých výrobcích jsou zakázané mikroplasty a proč jsou problematické,
  • Proč jsou některé rizikové látky stále povolené,
  • Jak zjistit „chemickou“ zátěž vlastní domácnosti?
Irena Buřívalová
Irena Buřívalová

Irena prošla MF Dnes nebo ekonomickými týdeníky Euro a Czech Business Weekly. Nejradši píše o věčných chemikáliích v oblečení, ekologickém zemědělství, odpadech, rychlé módě a bioplastech.