Závazek dosáhnout do roku 2050 neutrality CO2 je u technologického giganta ambiciózní. Canon zvolil cestu prodlužování životnosti výrobků nebo zodpovědného využívání materiálů včetně eliminace jednorázových plastů a polystyrenových obalů. Provozuje také unikátní „centrum pro udržitelnost“.

„Množství surovin a dalších zdrojů, které je nutné pro výrobu a provoz našich zařízení, je omezené. Některé činnosti zároveň vytváří negativní vliv na okolí v čele s emisemi CO2. Proto hledáme způsoby, jak drahocenné zdroje chránit,“ říká Eva Kučmášová, ředitelka komunikace Canonu ve střední Evropě.

Zodpovědný přístup k produktům

Snaha o maximální udržitelnost se projevuje v koncepci a vlastnostech produktů Canon, třeba nového skeneru imageFORMULA DR-S250N. Jeho ekologicky šetrné provedení obsahuje vysoké procento recyklovaných plastů (11,2 %). Obal je navržený z opětovně použitelných materiálů včetně papíru a biologicky rozložitelného plastu a nebyl použit žádný polystyren, jak je obvyklé pro tento typ produktů.

Vylepšena byla jeho funkčnost, aby plně odrážela aktuální i budoucí potřeby. Mimo tradiční využití pomocí dodávaného ovladače a aplikací rozvíjí koncepci bezdriverového skenování. Ke skeneru je možné se připojit pomocí sítě na vestavěnou aplikaci CaptureOnTouch Lite, a to v prostředí prohlížeče z libovolného zařízení. To nabízí nové možnosti využití.

Repasování kancelářských multifunkcí

Canon dlouhodobě volá po dodržování principů cirkulární ekonomiky a sám jde příkladem s repasovanými multifunkcemi řady imageRUNNER ADVANCE ES.

Repasování kancelářských zařízení probíhá v Canonu od roku 1998. V současnosti fungují čtyři centra po celém světě, v Evropě jsou dvě – ve Francii a německém Giessenu, kde na ploše více než 87 400 m2 pracuje na 300 kvalifikovaných zaměstnanců. Použité multifunkce se do tohoto „centra pro udržitelnost“ sjíždějí z celé Evropy.

Zařízení jsou rozebrána na jednotlivé díly, průmyslovými mokrými i suchými technikami vyčištěna a za pomoci robotů zkontrolována. Podle přísných norem zaměstnanci centra vymění a recyklují všechny části, které vykazují opotřebení nebo zhoršení kvality, a nahradí je novými originálními servisními díly Canon.

Pak začíná přísný proces testování. Každý repasovaný model je vybaven certifikací, uživatelskou dokumentací a je mu přiděleno nové sériové číslo, přičemž záruční podmínky odpovídají novému zařízení. Donedávna byl minimální podíl znovu využitých částí u repasovaných multifunkcí 80 %, odkud vzniklo označení produktů EQ 80. Nová řada ES už garantuje minimální podíl 90 %.

Samozřejmostí je bezpečné vymazání původního hard disku a uvedení softwaru do původního stavu. „Použité výrobní linky a kontrolní procesy jsou na stejné úrovni jako u zařízení vyrobených pouze z nových dílů. U repasovaného zařízení je zaručeno, že nabídne stejnou úroveň kvality jako nový produkt. Z pohledu zákazníka je jediným skutečným rozdílem nižší cena a zatím užší nabídka modelů, která se ale bude postupně rozrůstat,“ upřesňuje Eva Kučmášová.

Centrum pro udržitelnost Canonu v německém Giessenu. Foto: Canon

Desetitisíce tun plastu

Samotné centrum v Giessenu, certifikované podle přísných mezinárodních norem pro systém řízení kvality ISO14001 a ISO9001, dosáhlo v roce 2021 uhlíkové neutrality. Od roku 2008 Canon v těchto prostorách využil jako surovinu 44 343 tun plastů z použitých zařízení, znovu použil 35 216 tun výrobků a dílů. Ocenila jej i analytická společnost Quocirca poskytující přehled o polygrafickém trhu.

„Závod je příkladem snahy omezit odpad a chránit životní prostředí a zároveň poskytovat zákazníkům vysoce kvalitní produkty s dlouhou životností. Canon sjednocuje dodávky zařízení, aby se snížil počet ujetých kilometrů, opakovaně používá pěnové obaly, kde je to možné, a dbá na hospodárné a opakované využívání vody k mytí komponent. I tráva v areálu roste volně, což je příznivé pro volně žijící živočichy a snižování teploty půdy. Na efektivitu se zde myslí v každém detailu,“ stojí ve zprávě Quocirca.

Ta sice potvrzuje, že zákazníci stále více uvažují o šetrných tiskových technologiích, vědomí o možnosti implementace repasovaných zařízení je ale podle ní relativně nízké. To by se ale s rostoucím tlakem na udržitelnost firemního provozu, povědomím o technologických postupech, jaké probíhají třeba právě v Giessenu, a rostoucí nabídkou mělo změnit. „Zájem o repasované multifunkce stoupá. V současné době jsou v Evropě hlavními zákazníky státní správa a zdravotnictví. Stále se rozšiřující portfolio ale dává tuto možnost jakékoliv firmě, která nechce dělat kompromisy v kvalitě a životnosti, ale zároveň si přeje přispět k cirkulární ekonomice,“ říká Eva Kučmášová z Canonu.

Efektivní logistika i CO2 neutrální papír

Tím výčet postupů, kterými chce Canon dosáhnout cíle stát se do roku 2050 společností s nulovými emisemi CO2 v podnikových provozech a v průběhu celého životního cyklu produktu, nekončí. Společnost například systematicky zefektivňuje logistiku a zlepšuje energetickou účinnost, zmenšuje balení i samotné produkty, aby se jich do přepravy vešlo více, snižuje odpad nebo dodává na trh udržitelný spotřební materiál. Například první 100% uhlíkově neutrální technický velkoformátový papír pro architekty a stavbaře Red Label Zero FSC® a Recycled White Zero FSC®.

Klasické kancelářské papíry s neutrální uhlíkovou stopou (Black Label Zero, Top Colour Zero a Recycled White Zero) jsou díky spojení s organizací ClimatePartner k dostání už od roku 2012. Black Label Zero je nejprodávanějším kancelářským papírem Canonu v celé Evropě, což jen potvrzuje čím dál větší poptávku po udržitelných řešeních pro kanceláře.

Avatar
Canon

Canon je technologická společnost založená v Japonsku v roce 1937, která se zaměřuje na zpracování obrazu.