Alice Machová

Pro nefinanční reporting je klíčový dobrý tým a pozornost vedení.

Alice Machová  je vedoucí partnerka poradenství v oblasti finančního účetnictví a udržitelnosti poradenské společnosti EY.

První firmy budou podle směrnice CSRD o nefinančním reportingu vydávat ESG zprávu za rok 2024. Další budou muset nová pravidla začít dodržovat o něco později, chystat by se ale měly už nyní. „Nikdo se nechce dostat do situace, že bude sbírat data poprvé v roce 2025, kdy budou také poprvé auditována,“ uvádí Alice Machová, partnerka společnosti EY.

Většina odpovědných společností začíná s nefinančním reportingem za rok 2023, některé už tak učinily letos. „Je to důležité i pro určování cílů. Dokud nemám vypočítanou uhlíkovou stopu, což je jedna z hlavních oblastí, tak ani nemohu stanovit žádný dekarbonizační plán,“ upozorňuje Machová.

Směrnice CSRD sice podle Machové bude znamenat práci i „papírování“ navíc, ale neměli bychom zapomínat na to, proč byla přijata. „CSRD je součástí plánu pro financování udržitelného rozvoje. Je to jeden z klíčových kroků, jak zajistit, aby Evropa dostála závazkům Green Dealu,“ připomíná partnerka EY.

Alice Machová dále podrobně rozebírá, kdy se koho nová legislativa dotkne. Největší vlna, pokud jde o nefinanční reporting, přijde v roce 2026, kdy budou firmy zpracovávat zprávy za rok 2025.

„Hovoří se o tom, že by mělo v Česku jít o 1500 firem, ale reálně to bude méně. Pokud je společnost součástí nadnárodní firmy, může být report vydán na úrovni skupiny,“ připomíná Machová.

V podcastu se dále dozvíte:

  • Koho přesně a kdy se bude týkat směrnice CSRD o nefinančním reportingu
  • Jak by se na ni měly firmy připravit a na co dávat pozor
  • Co znamená dvojí materialita
  • Jaké jsou v Česku best practices, pokud jde o nefinanční reporting
  • Jaké benefity mohou firmy díky nefinančnímu reportingu získat
  • Jak je daleko příprava evropské taxonomie a koho se bude týkat

Partnerem této epizody ESG podcastu je poradenská společnost EY.

Martina Patočková
Martina Patočková

Martina začínala s novinařinou v agentuře ČTK a pokračovala v MF Dnes, psala pro E15 či Reportér Premium. Jenže pak zatoužila po větší samostatnosti. Ráda chodí po kopcích, plave s ploutvemi i bez nich a chtěla by kočku.