Audio verze článku:

Dobrovolné standardy vykazování udržitelnosti bude využívat stále větší počet firem. Jsou jednodušší a méně administrativně náročné. Firmy do nich ale nemohou napsat jen to, co se jim líbí, připomínají experti poradenské společnosti EY.

Standard pro dobrovolné vykazování udržitelnosti (VSME) původně připravila Evropská poradní skupina pro účetní výkaznictví (EFRAG) jako doplnění evropských standardů pro nefinanční reporting (ESRS), a to se zaměřením na malé a střední podniky. Poté, co Evropská komise navrhla v únoru rozsáhlý balíček změn ESG legislativy, se pravděpodobně zvýší počet firem, které se o VSME budou zajímat.

Jde o dobrovolný standard, který má jednotnou formu. Díky tomu by mohl sloužit jako nástroj pro firmy, které chtějí vykazovat svou udržitelnost, přestože se na ně nemá vztahovat povinný reporting. Ten by se podle návrhu Evropské komise s názvem Omnibus mohl týkat pouze firem nad tisíc zaměstnanců (při splnění dalších podmínek obratu a aktiv).

Zároveň by se VSME mohl stát pro menší firmy přehledným rámcem pro podávání informací, které od nich vyžadují velké společnosti a banky. Požadavky jsou totiž nyní značně rozdílné, což menším firmám komplikuje podnikání.

„Mezi hlavní výhody využití VSME patří zjednodušení ESG reportingu a snížení administrativní zátěže. Odpadá potřeba shromažďovat a vykazovat velké množství dat, čímž společnosti šetří čas a náklady,“ uvádí konzultantka poradenské společnosti EY Eva Vyskočilová.

VSME standard má dvě varianty: základní a komplexní. Základní modul představuje čtyři stránky požadavků a v podstatě jde o formulář, který firmy vyplní, aniž by musely cokoli více vysvětlovat.

Expertka poradenské společnosti EY ale zdůrazňuje: „Aplikace VSME standardů neznamená psát jen o tématech, která se mi líbí. I když je reporting dle VSME zjednodušený, pořád se jedná o strukturovaný ESG reporting, nikoliv CSR.“

Radka Mikulenka, manažerka v týmu Climate Change and Sustainability Services poradenské společnosti EY. Foto: poskytnuto společností EY
Využijme odkladu CSRD reportingu k digitalizaci dat a dopracování strategií udržitelnosti, říká expertka EY

VSME do popředí

S přijetím balíčku Omnibus, o jehož přesném znění včetně hranice velikosti firmy pro povinný reporting se nyní jedná v Evropském parlamentu a Radě EU, nalezne VSME standard nejspíš širší uplatnění. Konečná podoba Omnibusu by mohla být známa na podzim letošního roku.

„Většina našich klientů zatím spadala pod povinnost reportování dle ESRS standardů, ale v souvislosti s přicházejícími změnami v oblasti ESG reportingu, kdy spoustě společností tato povinnost odpadne, zájem o reportování podle VSME dle našeho názoru poroste,“ míní Eva Vyskočilová.

Některé větší firmy využívají dobrovolný standard již dnes. Například developerská a investiční společnost Passerinvest Group chtěla pokračovat v reportingu i poté, co EU schválila dvouletý odklad a společnosti odpadla povinnost sestavit zprávu udržitelnosti podle ESRS standardů.

„VSME pro nás představuje vhodný kompromis, a to jasnou strukturu a kvalitu výstupu, která reflektuje velikost naší společnosti a přiměřenou náročnost reportingu. Tento rámec je pro nás nástrojem, jak i nadále systematicky komunikovat naše aktivity v oblasti udržitelnosti směrem k našim partnerům, klientům i veřejnosti,“ uvádí ESG specialistka Passerinvest Group Barbora Kovandová.

Podle ní nejde o ústup, ale o pragmatické řešení, které zachovává kontinuitu sbíraných dat, jejich kvalitu a důležitou zpětnou vazbu pro následnou implementaci v praxi. „Reportovaná data nevnímáme jako abstraktní statické ukazatele, ale jako nástroj pro zkvalitňování naší podnikatelské činnosti,“ dodává.

Máte dodavatele? A mohl bych vidět jeho smlouvy se zaměstnanci? I to je součást ESG

Posouzení dvojí významnosti – ano, či ne?

Dobrovolný standard zároveň po firmách nepožaduje, aby prováděly posouzení dvojí významnosti. Pracují totiž s principem „if applicable“. Firmy tak musí některé informace vykázat pouze v případě, že je naplněna specifická podmínka.

Nemusejí tak zkoumat v detailech standardu ESRS a vyhodnocovat, jaký je jejich dopad např. na životní prostředí a jaká rizika kvůli klimatické změně a jevů s ní spojeným plynou do budoucna pro jejich byznys. V případě velkých společností jde o náročný proces. Na druhou stranu posouzení dvojí významnosti poskytne firmě lepší obrázek o tom, jak se připravit na budoucnost a být dlouhodobě konkurenceschopnou.

„VSME standardy sice nepožadují po společnostech provézt analýzu dvojí významnosti, ale i tak by reportující společnost měla provést základní analýzu a definovat témata, která jsou pro ni relevantní, a být dlouhodobě konzistentní,“ uvádí konzultantka EY Eva Vyskočilová.

Zmíněná společnost Passerinvest například už loni začala pracovat na analýze dvojí významnosti. „Procházíme procesem dvojí významnosti, který bychom chtěli v letošním roce dokončit, a zároveň mapujeme relevantní stakeholdery a jejich očekávání. Dále vyhodnocujeme klimatická rizika a pracujeme na souladu s evropskou taxonomií – a to jak u stávajících projektů, tak i těch připravovaných. Tyto aktivity mají podle nás hodnotu samy o sobě, bez ohledu na to, zda jsou součástí formální povinnosti,“ uvádí Barbora Kovandová.

Díky tomu firma lépe porozumí dopadům svých činností, bude lépe připravena na budoucí regulatorní požadavky a očekávání ostatních aktérů, a tím současně zlepší kvalitu svých projektů.

Výhody a nevýhody VSME

Výhodou dobrovolného standardu je jeho řádově nižší administrativní náročnost a složitost, přesto s sebou jeho využívání může nést i některá negativa. Pokud si firmy zvolí základní modul, pokrývá pouze minimální požadavky. Mezi ně patří například údaje o spotřebě energie, emisích skleníkových plynů, o odpadovém hospodářství či pracovní síle. Teprve komplexní modul nabízí v rámci VSME standardu podrobnější ESG analýzu, kterou mohou někteří obchodní partneři vyžadovat.

Podle Evy Vyskočilové z EY nemusí být vhodné použít VSME standard v případě, že společnost má ambice stát se lídrem v oblasti udržitelnosti. „V tom případě mohou být VSME standardy nedostačující, protože poskytují pouze základní přehled o přístupu k udržitelnosti a nedávají hlubší informace o ESG strategii dané společnosti,“ vysvětluje.

ESG specialistka Passerinvest Group upozorňuje na to, že dobrovolná povaha rámce a vykazovaných informací může vést k odlišné interpretaci i rozsahu reportů mezi firmami. „To do určité míry snižuje srovnatelnost napříč trhem,“ uvádí Barbora Kovandová.

V Passerinvest Group proto do budoucna vidí jako možnost, že se vrátí zpět ke složitějším, ale propracovanějším ESRS standardům. I proto, že by se nyní v rámci balíčku změn Omnibus měly výrazně zjednodušit.

„Přechod na ESRS v budoucnu nevylučujeme – zejména pokud dojde k opětovnému rozšíření rozsahu povinného reportingu, nebo pokud na něj budou navázány požadavky klíčových subjektů, jako jsou banky, investoři nebo nájemci. Využití VSME tedy nevnímáme jako cílový stav, ale jako promyšlený mezikrok,“ říká Kovandová.

Konečný zájem firem o dobrovolné vykazování udržitelnosti nebude jednoduché posoudit. Neexistuje totiž databáze nebo centrální evidence, která by zprávy o udržitelnosti sestavené dle VSME agregovala. U zprávy vydávaných dle ESRS je jiná, například Sustainability Reporting Navigator aktuálně obsahuje nyní více než 550 zpráv.

redakce
redakce

Komerční obsah označený jako Brandnews připravuje redakce Ekonews ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři.