Praktické rady a informace o fungování soběstačného domu, včetně technických detailů a projektové dokumentace, přináší právě vyšlá kniha o Českém soběstačném domě. Ten stojí obklopený přírodou jižních Čech na samotě u lesa bez připojení na inženýrské sítě. Kniha chce inspirovat k soběstačnému a udržitelnému životu.
Jedním ze spoluautorů knihy je Pavel Podruh, který dům s pomocí řady dobrovolníků postavil. Příprava a samotná stavba mu zabrala skoro deset let. „Všechno, co jsem cestou zjistil, jsem nakonec sepsal do této knihy, která nabízí poměrně širokou paletu praktických i filozofických možností šetrnějšího přístupu k životu, ze kterých si každý může něco vybrat pro své vlastní úvahy o udržitelnosti,“ říká Pavel Podruh.
První část knihy přináší příběhy inspirativních lidí, kteří se snaží o nějakou formu soběstačného života, druhá polovina se věnuje samotnému domu a životu v něm. Podruh se v ní podělil o zkušenosti s celým procesem výstavby od stavebního povolení až po technické kapitoly zaměřené mimo jiné na elektrickou energii, materiály, vodní a odpadové hospodářství či vytápění.
V knize jsou k dispozici také QR kódy vedoucí k jednotlivým projektovým a technickým dokumentacím domu. Závěr knihy pak přináší rozhovor s Pavlem Podruhem a jeho rodinou.
Podle druhého spoluautora knihy Radka Váňi jsou v rozhovorech i technických kapitolách ukázány konkrétní principy a postupy, které se dají v různé míře aplikovat takřka v jakékoliv domácnosti. „Je jedno, zda člověk žije v paneláku, domě na vesnici nebo v centru Prahy. Myslím, že jsme do knihy ukryli mnoho užitečných impulzů,“ uvedl Váňa.
Český soběstačný dům stojí nedaleko Lipna a veškerou elektřinu a teplo si vyrobí sám. Na praní prádla, splachování či sprchování využívá recyklovanou dešťovou vodu. Celou střechu pokrývají solární panely, jejich kapacita je na potřeby domu s užitnou plochou sto čtrnáct metrů čtverečních naddimenzovaná tak, aby elektřina ze slunce nedošla.
I to je důvod, proč si autoři knihy mohli dovolit jeden experiment: z celkových 2 862 kusů prvního vydání knihy je 300 vytištěno přímo v Českém soběstačném domě, tedy výhradně díky solární energii. Dohromady jejich tisk spotřeboval 150 kWh solární elektřiny a podle autorů se dle dostupných informací jedná o světový unikát.
Veronika Němcová
Veronika se novinařině vyučila v redakci MF Dnes, kde se s Martinou seznámily. Později psala pro Forbes či Měšec.cz. V Ekonews má na starosti hlavně finance. Ráda řídí elektrická auta, miluje běhání brzy ráno a plavání pozdě večer.