21. 10. 2020

Čisté Česko? Podle dosavadních čísel půjde o běh na dlouhou trať

Čisté Česko? Podle dosavadních čísel půjde o běh na dlouhou trať Foto: Pexels-Pixabay

Martina Patočková
Martina Patočková

Dnes je Mezinárodní den čistoty ovzduší. K jeho znečištění velkou měrou přispívá produkce uhelných elektráren. Stojí proto za to si připomenout, jak daleko jsou jednotlivé evropské státy v jejich „vypínání“ a nahrazování obnovitelnými zdroji.

„Mezinárodní den čistého ovzduší nám připomíná, že jsme na tom s čistotou ovzduší v Evropské unii hned po Polsku nejhůře. Důvodem je, že na rozdíl od většiny států EU masivně pálíme uhlí, ve velkých elektrárnách i v malých kotlích a kamnech,“ říká k tomu Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

A dodává, že s uhlím lze přitom skoncovat rychle. „Je ověřeno, že do roku 2030 mohou skončit uhelné elektrárny a přesto může být dost elektřiny. Také lze vyměnit všechny zbývající domácí kotle a kamna na uhlí – je ovšem třeba dál pomáhat lidem kotlíkovými dotacemi a půjčkami,“ uvádí.

Podíl obnovitelných zdrojů zatím není v Česku nijak velký a pohybuje se lehce nad sedmi procenty.  Evropská unie loni zvýšila závazný podíl pro obnovitelné zdroje energie na 32 procent. Jde o plán pro celou unii, jednotlivé státy přispívají různě. Česká vláda přišla s cílem pouhých 22 procent.

Související

Žebříček zelených firem

Vytipovali jsme pro vás příklady firem, které se podle našeho názoru snaží podnikat odpovědně a neprohlubovat současné problémy životního prostředí. Hodnocení je subjektivní, na pořadí nezáleží.

  1. Econea
  2. Tierra Verde
  3. Sonnentor
  4. Liko-S
  5. Country Life
  6. Biopekárna Zemanka
  7. Nesnezeno.cz

Přečtěte si více …