Česká společnost Schlieger, jednička v instalacích systémů obnovitelných zdrojů energie, představila nové portfolio produktů, jež bude od příštího roku řídit umělá inteligence (A.I.). Do vývoje nových produktů a umělé inteligence investuje desítky milionů korun.

Cílem společnosti Schlieger je vybudovat komplexní ekosystém, který dokáže flexibilně a ekonomicky řídit spotřebu elektřiny v domácnostech a její přebytky výhodně obchodovat na spotovém trhu. Maximální komfort a úspory nabídne při ohřevu teplé vody, vytápění či chlazení interiérů, nabíjení elektromobilů i řízení teploty vody v bazénu.

Na 34. ročníku veletrhu For Arch proto značka představila nová výkonná tepelná čerpadla Schlieger Premium Pro, designové stohovatelné baterie Schlieger Tower H pro fotovoltaické elektrárny a výkonný hybridní asymetrický střídač Schlieger Asymo Hybrid.

Na vývoji vybraných výrobků firma spolupracovala s univerzitami ČVUT Praha, VUT Brno a také s Laboratoří tepelných čerpadel Buštěhrad. Výjimečným společným jmenovatelem všech zmíněných produktů je, že jsou již nyní „A.I. READY“ – tedy plně kompatibilní s připravovanou umělou inteligencí. Jejímu vývoji se věnuje padesátičlenný interní IT tým společnosti Schlieger, aby nabídl koncovému zákazníkovi jednotný centrální bod pro optimalizaci využití elektřiny v domácnosti. Minipočítač Schlieger Smart A.I. Box bude na trh uveden v roce 2024 a kromě zmíněné optimalizace elektřiny bude řídit i prodej případných přebytků energie v okamžiku nejvyšší spotové ceny.

„Cítíme potřebu posouvat naše služby a produkty dopředu. Budoucnost vidíme právě v umělé inteligenci, která zásadně urychlí návratnost investice do systémů OZE a zároveň zvýší i uživatelský komfort našim klientům,“ uvádí Petr Němeček, technický a produktový ředitel značky Schlieger, která jen za loňský rok vykázala obrat ve výši 894 milionů korun.

Baterie Schlieger Tower H Foto: poskytnuto společností Schlieger

Jak bude umělá inteligence fungovat?

Umělá inteligence se bude učit chování zákazníka, na jehož základě bude optimalizovat výrobu energie, její spotřebovávání, ukládání do baterií nebo přeprodávání na spotovém trhu. Vyhodnocovat bude ale i nestandardní situace, změny v tradičním režimu obyvatel domu – jako je návrat mimo běžné hodiny. V takovém případě, bude-li mít povoleno sledování jejich polohy, začne vytápět či ohřívat vodu v okamžiku, kdy bude někdo na cestě domů.

„Kromě vzorců chování a preferencí členů domácnosti bude centrální Smart A.I. Box v nakládání s elektřinou zohledňovat například i stín dopadající na solární panely v průběhu dne nebo předpověď počasí,“ říká Němeček a pokračuje: „Předpokládáme, že A.I. od Schliegeru urychlí návratnost investice například do FVE až o 30 procent.“

Systém nabídne jednotný ovládací panel postupně pro více a více zařízení v domácnosti. Nebude se omezovat pouze na velké spotřebiče, ale i na drobnější smart zařízení, jakými jsou žaluzie či rolety, světla, vrata, brány, zásuvky, zabezpečení atd. Navíc počítá i s možností hlasového ovládání prostřednictvím Google/Apple Home a Amazon Alexa.

Nástup A.I. i komunitní energetiky

V příštím roce bude Schlieger Smart A.I. Box uveden na trh a v první fázi půjde o řešení výhradně pro koncové zákazníky. Komerční sektor služeb nebo průmyslový segment budou následovat, ovšem s časovým odstupem: „Klíčové je pro nás nasazení systému do domácností a optimalizace jeho fungování,“ prozrazuje Petr Němeček a doplňuje: „Rok 2024 bude přelomový i proto, že v něm očekáváme nástup komunitní energetiky. S ním se zvýší nároky na bezpečnost, ale i na fungování systému. Mimo jiné proto, že vzroste náročnost kalkulací, které povedou k úsporám a vhodnému rozdělení levné energie, například mezi spoluvlastníky bytových domů.“

Avatar
Schlieger

Společnost Schlieger je na trhu třináct let a specializuje se výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární kolektory. Fotovoltaické elektrárny kompletuje a tepelná čerpadla sama vyvíjí, zatímco výroba probíhá v zahraničí.