Schopnost propojit byznysové myšlení s udržitelností patří podle průzkumu ManpowerGroup k hlavním požadavkům firem na budoucí zaměstnance. Polovina společností plánuje v tomto roce navýšit v této oblasti investice.
Zájem o zelené profese mezi firmami roste. Z globálního průzkumu společnosti ManpowerGroup vyplývá, že 91 procent dotazovaných společností má problém najít lidi, kteří by jim pomohli naplnit firemní cíle v oblasti udržitelnosti. Letos hodlá kvůli tomu 47 procent podniků do této části svého podnikání více investovat.
„Na českém trhu práce už dnes pozorujeme zvýšenou poptávku po expertech na ESG, specialisty na udržitelné řízení dodavatelského řetězce nebo inženýry zaměřené na obnovitelné zdroje,“ uvádí Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika. Trend podle ní bude nabírat na síle.
„Kromě tlaku ze strany mladší generace, která si zaměstnavatele vybírá i podle toho, jestli se firma chová udržitelně, je zde i ekonomický tlak například ve formě zákazníků, kteří mění dodavatele, pokud nesplňují jejich očekávání v oblasti udržitelnosti,“ dodává Rezlerová.
Nárůst ESG pozic registruje na českém trhu i společnost Hays. „Jedná se o určitou nadstavbu dříve typických Sustainability pozic, nicméně nyní mají širší kompetence. Vznikají obecně ve velkých organizacích nebo například v konzultačních firmách. Před několika lety firmy poptávaly uchazeče s BREEM nebo LEED certifikací budov, k tomu nyní přibylo takzvané LCA (life-cycle assessment, pozn. aut.), kde se řeší mimo jiné uhlíková stopa,“ popisuje Petra Kupcová, manažerka společnosti Hays pro nábor v oblasti obchodu a stavebnictví.

Tyrkysové profese v centru pozornosti
Zájem je nejen o „tradiční“ zelené profese, ale zejména o takzvané Green+ a Turquoise, které propojují environmentální cíle s byznysovou strategií. „Transformace směrem k udržitelnosti bude vyžadovat nové myšlení napříč firmami, nejen na úrovni výroby či energetiky, ale také ve vedení firem, ve financích, marketingu nebo HR,“ vysvětluje Rezlerová.
„Právě v těchto oblastech vznikají takzvané tyrkysové role, které kombinují strategické řízení s cíli udržitelnosti,“ doplňuje šéfka ManpowerGroup Česká republika. Nezisková organizace Světové ekonomické fórum odhaduje, že do roku 2030 se změní 44 procent pracovních dovedností. A to hlavně kvůli novým technologiím, digitalizaci a udržitelnosti.
„Udržitelnost dnes není jen otázkou ochrany přírody, stává se klíčovou součástí firemní strategie. Znamená inovace, schopnost reagovat na změny a novou éru vedení lidí i rozvoje talentů. Firmy, které začnou s transformací včas, získají nejen konkurenční výhodu, ale i silnější pozici na trhu,“ říká Rezlerová.
Klimatická změna jen tak nezmizí
Podle výzkumu ManpowerGroup The Greening World of Work z loňského roku vnímají firmy nedostatek dovedností jako největší překážku v naplňování svých transformačních a udržitelných cílů. Konkrétně 63 procent zaměstnavatelů označuje tento problém za klíčový už pro období od roku 2025 do roku 2030. Na významu budou proto podle ManpowerGroup nabývat měkké dovednosti, jako je efektivní komunikace a přizpůsobivost. Neméně důležité je, aby společnosti investovaly do vzdělávání, ať už jde o ESG reporting, cirkulární ekonomiku nebo udržitelné řízení dodavatelů.
Hlavní je zmapovat ve firmě dovednosti a role, které jsou potřeba pro naplnění ESG cílů. „Bez ohledu na krátkodobé změny politických nálad data říkají, že klimatická změna klimatu nezmizí, stejně jako příležitosti pro procesy, materiály, výrobky a služby související s udržitelností,“ uvádí ManpowerGroup mezi doporučeními pro zaměstnavatele.
„Větší společnosti budou zakládat vlastní ESG pozice či týmy, bude to pro ně vhodnější řešení než jej outsourcovat od partnera. Nicméně malé společnosti nebudou mít tak velkou agendu a budou proto využívat služby konzultačních firem. ESG pozice se stávají normou a do dvou let budou běžnými zavedenými pracovními pozicemi,“ uvedla nedávno k dalšímu vývoji i Petra Kupcová z Hays.