Změny legislativy ESG navržené Evropskou komisí přibrzdily přípravy poloviny českých firem na směrnici CSRD a další regulaci. Naopak druhá polovina pokračuje a nic nemění, vyplývá z průzkumu společnosti Deloitte mezi 130 českými firmami.
Pouze pět procent respondentů uvedlo, že své aktivity zastavuje zcela a neplánuje pokračovat. Průzkum provedla společnos Deloitte v dubnu letošního roku a zapojily se do něj firmy napříč všemi obory.
Evropská komise zveřejnila koncem února návrh změn ESG legislativy, které mají firmám ulevit od administrativy. Hlavním bodem je zvýšení hranice týkající se velikosti firem, pro něž má být reporting povinný. Původně šlo o podniky nad 250 zaměstnanců při splnění další podmínky tržeb či výše aktiv, nový návrh pracuje s hranicí 1000 zeměstnanců.

Zda návrh projde, ovšem není jasné. Nyní leží spolu s dalšími návrhy na změny v Evropském parlamentu a musí je schválit i Rada EU. Tento proces bude trvat minimálně do konce letošního roku.
Na trhu proto panuje velká nejistota, která se odráží i ve výsledcích průzkumu. Téměř 80 procent českých firem se již do příprav na směrnici CSRD a další ESG regulace pustilo, uvedla společnost Deloitte.
Dvě třetiny firem investovaly statisíce až miliony
„Výsledky potvrzují, že firmy berou ESG regulaci vážně a začínají se systematicky připravovat. Zároveň ale ukazují na nejistotu spojenou s měnícím se regulačním rámcem,“ uvádí Tereza Pázmány, senior manažerka týmu ESG z oddělení Audit & Assurance v poradenské společnosti Deloitte. „Návrh balíčku omnibus některé společnosti znejistěl, což v kombinaci s nedostatkem interních kapacit může zpomalit celkové tempo implementace,“ vysvětluje Pázmány.
Ze zkušeností společnosti Deloitte z praxe vyplývá, že když se firma na regulaci nedívá jen jako na zbytnou povinnost, ale příležitost, tak z ní může hodně získat. „Navíc pokud společnost řeší udržitelnost v rámci firemní strategie a řízení rizik, nejistota z toho, co reportovat, je daleko nižší,“ dodává manažerka.
Jedinou jistotou momentálně je odklad reportingu pro takzvanou druhou a třetí vlnu společností o dva roky. Tyto firmy měly povinně zveřejnit report udržitelnosti příští a přespříští rok, a to vždy za rok předchozí.
Problémem rovněž je, že legislativa se mění v běhu a řada z firem již do příprav dost investovala. Třicet procent českých firem podle průzkumu uvedlo, že už vynaložilo náklady od půl milionu korun výše.
Třetina českých firem (34 %) uvedla, že do příprav investovala částku do 500 tisíc korun. Pětina (18 %) vydala mezi 500 tisíci a jedním milionem, dalších 12 procent deklarovalo náklady přesahující tři miliony korun. A více než třetina (36 %) výši investic nedokázala odhadnout.
„To, že značná část firem už investovala statisíce až miliony korun, potvrzuje vážnost i zodpovědnost, s jakými k ESG přistupují. I proto je současný stav změn v legislativě nepříjemný, protože podniky teď mohou mít pocit, že tyto náklady byly zbytečné. Z naší zkušenosti však aktivity v oblasti řízení udržitelnosti posunují firmy kupředu na mnoha úrovních. Jistě se nejedná o zbytečné úsilí nezávisle na tom, která konkrétní data budou ve finále reportovat,“ upozorňuje Helena Belková, manažerka pro ESG z týmu Audit & Assurance v poradenské společnosti Deloitte.
Většina podniků je ve fázi sběru dat
Jednou z firem, která zjednodušení vítá, jsou Třinecké železárny. „Stávající požadavky na ESG reporting vnímáme jako velice nepodařené, a to zejména svým nadbytečným rozsahem a nesrozumitelností,“ říká Radim Klimša, vedoucí odboru životního prostředí a ESG v Třineckých železárnách.
Průzkumem společnost Deloitte rovněž zjišťovala, ve které fázi nyní firmy jsou, pokud jde o ESG reporting. Z odpovědí vyplynulo, že nejčastěji nyní sbírají data (40 procent), nebo jsou v etapě úvodního mapování dvojí materiality a gap analýzy (22 procent).
Necelá pětina firem zpracovala první verzi reportu, nebo dokonce reporting otestovala a publikovala pilotní verzi v rámci první vlny povinnosti. Pouze 22 procent respondentů přiznalo, že s přípravami dosud nezačalo.
„Máme za sebou hodnocení dvojí materiality, gap analýzu, zavedli jsme do systému řízení nový proces udržitelnosti, dopracovali jsme chybějící politiky, máme nastaven systém odpovědností, zahájili jsme sběr ESG dat napříč 29 konsolidovanými společnostmi a připravujeme se na zkušební audit,“ vypočítává Radim Klimša.
Dvouletý odklad chtějí Třinecké železárny využít k odstranění nedostatků zjištěných během sběru dat a zapracování podnětů, které obdrží v rámci zkušebního auditu.
Kdo ve firmě řeší ESG?
Z průzkumu Deloitte rovněž vyplynulo, pod koho agenda ESG reportingu ve většině českých firem spadá. V 53 procentech případů se jedná o práci specializovaného ESG týmu. V další čtvrtině firem má toto téma na starost finanční oddělení, u 11 procent podniků jde o oddělení Health, Safety and Environment, zaměřené na zdraví, bezpečnost a životní prostředí.
U menšiny firem se o problematiku stará personální oddělení nebo marketing. Necelých 11 procent respondentů pak uvedlo, že odpovědnost za ESG zatím nemají vyřešenou vůbec.