
Radka Mikulenka
Úplné přerušení příprav na CSRD reporting by mohlo být nákladné
Radka Mikulenka je manažerkou poradenské společnosti EY a působí v týmu Climate Sustainable Services.
Firmy by měly pokračovat v přípravách na CSRD reporting a využít dvouletý odklad na dopracování strategie udržitelnosti tak, aby jejich podnikání bylo dlouhodobě udržitelné a zároveň odolné vůči klimatickým rizikům. Uvádí Radka Mikulenka, manažerka společnosti EY působící v týmu Climate Sustainable Services v reakci na návrh změn ESG legislativy od Evropské komise.
Podcast vznikl zhruba měsíc poté, co Evropská komise zveřejnila dlouho očekávaný návrh na změny celého komplexu ESG legislativy, tzv. balíček Omnibus. Hlavní změny jsou, že směrnice CSRD a s ní spojený nefinanční reporting bude povinný, pokud projde návrh Evropské komise tak, jak je navržen, až pro firmy od tisíce zaměstnanců více a odloží se o dva roky. Zároveň má dojít ke zjednodušení ESRS standardů a povinnost taxonomie se dotkne opravdu jen velkých firem.
„Případná pauza v přípravě na reporting by mohla způsobit, že potom bude docela nákladné a složité do systému zpět vstupovat,“ dodává expertka poradenské společnosti EY v reakci na dvouletý odklad. A ilustruje to na tom, že příprava poslední dva roky byla poměrně rychlá a v debatách s firmami se shodli, že spousta věcí ještě nebyla stoprocentně zaběhnutá.
Za velmi důležité pak považuje, aby strategie udržitelnosti a ESG report nebyla jen snaha vyhovět regulatorním požadavkům. Měla by zahrnovat pohled do budoucna, který vychází z dat např. o demografii, z klimatických rizik. „Spousta firem se může zamyslet tímto směrem a nastavit na to udržitelnou strategii. O to všem jde, aby podnikali dlouhodobě, a i za deset let měli příležitost tady být,“ dodává Radka Mikulenka.
Pokud jde o reakce firem nad 1000 zaměstnanců, většina z nich podle jejich zkušeností zatím pokračuje v nastoupeném kurzu a nedává si plnou pauzu. „Na našem webináři pro klienty jsme položili otázku, jak budou postupovat po přečtení návrhu Omnibusu a výsledkem bylo přes 60 procent společností pokračuje ve stejném tempu a dalších necelých 30 procent využije dodatečný čas k lepší přípravě na CSRD reporting ,“ uvádí expertka EY.
V podcastu se dále dozvíte:
- Jak hodnotí navržený balíček změn omnibus,
- Jak využít dvouletého odkladu na reporting a nepromrhat ho,
- Jaké otazník vznikají kolem hranice 1000 zaměstnanců,
- Co znamená CSRD pro firmy v sociální oblasti,
- Jak by měl vypadat správný sociální audit,
- Co bude pro firmy znamenat Gender Pay Gap směrnice,
- Koho se má dotknout směrnice o náležité péči (CSDDD),
- Jak se mají měnit podmínky evropské taxonomie.
Partnerem tohoto podcastu je společnost EY.