Změny legislativy ESG navržené Evropskou komisí, které mají zmírnit povinnosti, mohou být pro firmy úlevou. Pokud chce ale Evropská unie plnit nastavené klimatické cíle, potřebuje od firem údaje, a to nejen od těch s více než tisíci zaměstnanci.
Každý, kdo se na reporting podle směrnice CSRD již chystal, asi potvrdí, že rozsah datových bodů (data points), tedy údajů nutných sbírat, byl obrovský a formulace požadavků ne úplně uživatelsky přívětivé. V tomto směru by dáválo smysl změnit evropské standardy pro vykazování udržitelného rozvoje (ESRS) více, než co nabízí nynější návrh. Ten počítá se snížením počtu datových bodů o třicet procent. Pro každý z pilířů ESG by datové body měly požadovat jasným, praktickým jazykem opravdu to stěžejní. Také by mělo dojít ke sladění s dalšími regulacemi, jako je SFDR pro finanční sektor, kde je klima povinné vždy.
Dobré naopak není to, že se má výrazně snížit záběr firem povinných zveřejňovat nefinanční zprávu. Zvláště když se pravidla mění v období, kdy se firmy už chystají a investovaly do příprav. Samozřejmě mohou reportovat dobrovolně a spousta z nich to učiní, jenže jak víme – co neměříme, to nemůžeme řídit. A právě absence dat o ESG výkonu brzdí v rozhodování ty, kteří by je chtěli zahrnout.
Pokud tedy EU hodlá naplnit svůj klimatický cíl, je žádoucí, aby zásadní data byla na trhu dostupná. Nikoli jen pro společnosti nad tisíc zaměstnanců.
Navíc menší podniky stejně budou dodávat data větším, ať už kvůli tomu, že jsou přímí dodavatelé, nebo dceřiné společnosti. Ze své praxe vím, že právě reporting byl pro mnoho firem v Česku a na Slovensku důvodem podívat se na vlastní výkon v oblasti udržitelnosti, na dopady své činnosti a rizika, což jsou zásadní byznysové věci.
Kolegové začali poprvé spolupracovat napříč odděleními, získávali novou perspektivu a data o své společnosti. A návrh Evropské komise nazývaný omnibus vysílá signál: Zapomeňte na to, netýká se vás to.
Ve finále je to ale „pouze“ reporting. Důležité jsou pobídky pro udržitelná řešení na trhu a naopak narovnávání tržních mechanismů v zahrnování negativních externalit do cen.
Nechme se překvapit, jak bude vypadat finální text. Čekají nás ještě hodně intenzivní diskuse.